Aktualizované o 13:30: Šéf pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache odstúpil v sobotu z funkcie vicekancelára.

Stalo sa tak po zverejnení informácií, že ponúkal pred voľbami v krajine v roku 2017 vládne zákazky výmenou za politickú podporu, informovala agentúra DPA.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vylúčil ďalšiu spoluprácu s vicekancelárom a šéfom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachem, ktorý podľa medializovaných informácií ponúkal pred voľbami v krajine v roku 2017 vládne zákazky výmenou za politickú podporu. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Nie je jasné, či toto rozhodnutie spôsobí rozpad vládnej koalície Kurzovej konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a FPÖ na čele so H. Strachem, alebo len povedie k H. Stracheho rezignácii ako vicekancelára. 

V čom spočíva škandál

Denník Süddeutsche Zeitung (SZ) a týždenník Der Spiegel zverejnili výňatky z videonahrávky, ktorá podľa nich zachytáva Stracheho stretnutie so ženou tvrdiacou, že má záujem investovať veľké sumy peňazí v Rakúsku.

Stretnutie sa uskutočnilo v júli 2017 vo vile na španielskom ostrove Ibiza a nahrávka z nej bola zhotovená tajne a neskôr poskytnutá obom médiám. Tie konštatovali, že stretnutie bolo jasnou pascou zameranou na kompromitáciu H. Stracheho. Zúčastnil sa na nej aj súčasný predseda poslaneckého klubu FPÖ v rakúskej Národnej rade Johann Gudenus.

Údajná neter ruského oligarchu povedala, že chce v Rakúsku investovať štvrtinu miliardy eur. H. Strache jej navrhoval, aby kúpila denník Kronen Zeitung a následne jeho spravodajstvom pomohla FPÖ v predvolebnej kampani.

The Strache Recordings : Is Austria's Vice Chancellor for Sale? https://t.co/Bnmx0TVC74 pic.twitter.com/LKkkJk8GEL

— SPIEGEL ONLINE English (@SPIEGEL_English) May 17, 2019

Výmenou za verejné zákazky

Žena opakovane naznačila, že by mohlo ísť o špinavé peniaze. Napriek tomu s ňou H. Strache a J. Gudenus strávili šesť hodín a diskutovali o investičných možnostiach. H. Strache podľa správ uviedol, že za podporu strany by bolo mysliteľné udelenie verejných zákaziek.

Vicekancelár na nahrávke hovorí aj o tom, že „niekoľko veľmi majetných“ ľudí by malo poskytnúť FPÖ na kampaň sumy od 500-tisíc do dvoch miliónov eur, a to prostredníctvom verejnoprospešného združenia platbami, ktoré nebudú úradne nahlásené.

Na videu H. Strache tiež tvrdí, že by chcel pretvoriť rakúsky mediálny systém po vzore Maďarska. Za vlády tamojšieho pravicovo-konzervatívneho premiéra Viktora Orbána bola sloboda tlače v krajine rozsiahlo obmedzená, uviedla rakúska verejnoprávna televízia ORF.

Diskreditácia v bujarej atmosfére

Zverejnenie nahrávky podľa nej vyvoláva mnoho otázok. Je napríklad nejasné, kto nastražil politikom pascu alebo kto poskytol materiál médiám. Der Spiegel a SZ sa odvolali na ochranu zdrojov. Rovnako nie je zatiaľ objasnené, prečo sa inkriminujúce video objavilo až teraz - týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu.

H. Strache v písomnom stanovisku pre Der Spiegel uviedol, že išlo o „čisto súkromné“ stretnutie v „uvoľnenej, nenútenej a bujarej dovolenkovej atmosfére“, pričom na ňom opakovane „upozornil na relevantné zákonné predpisy a potrebu dodržiavania rakúskeho právneho poriadku“ aj v prípade príspevkov pre stranu. Dodal, že on ani FPÖ od týchto osôb nikdy nedostali žiadne výhody ani im nič také neposkytli.

„Mimochodom, okrem skutočnosti, že počas večera sa podávalo mnoho alkoholu, tam bola aj vysoká jazyková bariéra,“ doplnil vicekancelár.

Opozícia chce odvolanie

Šéfka opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová v reakcii žiadala okamžité odstúpenie podpredsedu vlády H. Stracheho. Zodpovednosť musí podľa nej prevziať aj kancelár Sebastian Kurz, a to „ešte dnes“, keďže on sa rozhodol pre koalíciu svojich ľudovcov z ÖVP s FPÖ.

„Toto video ukazuje všetko, hovorí všetko a poskytuje hlboký pohľad. Cesta do neliberálnej demokracie - pre niektorých zjavne synonymum pre kleptokraciu - bola dlho plánovaná,“ kritizovala P. Rendiová-Wagnerová v súvislosti s vyjadreniami vicekancelára.

„Keď sa táto správa a toto video ukážu ako pravdivé, bude jedno jasné: H. Strache a J. Gudenus sú zrelí na odstúpenie. A rovnako jasné: táto vláda skončila, to musí vidieť aj Sebastian Kurz. Nové voľby už nemožno nijako obísť,“ tvrdí šéfka liberálnej strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová.

Hovorca a hlavný kandidát zelených v eurovoľbách Werner Kogler položil vo vyhlásení otázku, či sa „zopakuje odveký kolobeh modrých (FPÖ) - opozičná lavica – vládna lavica - lavica obžalovaných“. Aj podľa neho musí kancelár S. Kurz konať, konkrétne ukončiť koalíciu so slobodnými. W. Kogler predpokladá, že prokuratúra rýchlo začne preverovať možný prípad korupcie.