Mzdy sestier u našich západných susedov, ktoré sú v súčasnosti na vyššom stupni, sa od 1. januára 2022 zvýšili o šesť percent, u nás o 3,75 percenta, čo je zvýšenie od 36 do 45 eur v hrubom. TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Lukáš Kober.

Porovnanie Slovenska a Česka

Česká sestra, ktorá pracuje u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, si podľa SK SaPA nájde na svojej výplatnej páske od 1. januára 2022 mzdu od 1 135 do 1 678 eur, pričom ide o sestru s takzvaným „základným vzdelaním", teda s odbornou spôsobilosťou na výkon pracovných činností sestry. Jej mzda sa zvyšuje v pravidelných intervaloch podľa odpracovaných rokov odbornej praxe. Slovenská sestra začína po absolvovaní štúdia od 1. januára 2022 so mzdou 1 008 eur. Na rozdiel od tej českej sa jej mzda nezvyšuje podľa odpracovaných rokov praxe.

Sestra so špecializáciou je odmeňovaná iným spôsobom, keďže jej náročnosť práce je vyššia a vykonáva špecializované činnosti. V Českej republike začína so mzdou 1 228,46 eura, po 32. rokoch praxe je jej mzda 1 810 eur, pričom ide o základnú zložku mzdy bez ďalších príplatkov. Kober poznamenal, že slovenská sestra je výrazne chudobnejšia a dosiahne mzdu 1 228 eur a je jedno, či má prax v špecializačnom odbore mesiac, rok alebo 40 rokov. Výrazne horšie sú na tom podľa komory sestry v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré nie sú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Na Slovensku sestry chýbajú

Slovensko čelí podľa komory kríze ošetrovateľskej pracovnej sily. „Náš systém podporuje v plnej miere syndróm vyhorenia medzi sestrami a pôrodnými asistentkami. Máme síce vzdelané sestry, ale nútime ich vykonávať činnosti upratovačky, sanitára, asistenta a často aj lekára," uviedol Kober.

Podľa neho systém a prístup manažérov a politikov vyháňa sestry a pôrodné asistentky, nemotivujeme ich zotrvať, ale odísť. „V roku 2021 sme prišli o 965 sestier a pôrodných asistentiek, čo je viac ako v roku 2020. Do systému vstúpilo 437 absolventov. Pri celkovom nedostatku 14-tisíc sestier pokračujeme v nelichotivom trende," uzavrel Kober.

Komu odložia operáciu, je podľa ministra na manažmente každej nemocnice.
Neprehliadnite

Lengvarský: Zdravotníci nemôžu pracovať z donútenia, treba im vytvárať podmienky