V zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa v júni tohto roka ubytovalo 193 468 osôb, čo bolo 5-násobne viac ako v máji. Medziročne však návštevnosť naďalej výrazne zaostávala, počet hostí bol oproti júnu 2019 nižší o 68,3 percenta. Návštevníci strávili v zariadeniach 579 610 nocí, čo bolo medziročne menej o 63,2 percenta. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR s tým, že cestovný ruch patrí medzi odvetvia najviac zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu.

Návštevnosť v celej SR už tretí mesiac tvorili najmä domáci návštevníci, v júni predstavovali 82,5 % z celkového počtu ubytovaných. Naďalej pretrváva len minimálna návštevnosť cudzincov - v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach evidovali len 33 800 zahraničných návštevníkov. V rovnakom období minulého roka to bolo 242 400 hostí z cudziny," priblížili štatistici.

Ľudia relaxujú na pláži v meste Rapadoira de Foz v galícijskej provincii Lugo, na severozápade Španielska 5. júla 2020. Úrady v severozápadnom španielskom regióne Galícia v nedeľu nariadili zaviesť opatrenia týkajúce sa obmedzenia pohybu, ktoré sa dotknú približne 70.000 ľudí. Dôvodom sú obavy s ďalšieho šírenia nového koronavírusu. Obyvateľom v časti galícijskej provincie Lugo nebude umožnené opustiť ich blízke okolie. Zrušené tiež budú verejné zhromaždenia s účasťou vyššou ako de
Neprehliadnite

Španielsko zažíva najkatastrofálnejšiu letnú sezónu za posledných 50 rokov

Spomedzi regiónov Slovenska najvýraznejší medziročný pokles hostí evidoval Bratislavský kraj o 82,8 percenta. Väčšinu v tomto kraji dlhodobo tvoria zahraniční návštevníci, ktorých počet bol medziročne nižší o viac ako 90 percent. Najnavštevovanejšie regióny Slovenska - Žilinský a Prešovský kraj - evidovali medziročne pokles počet ubytovaných približne o 60 percent. Počas júna návštevníci na Slovensku strávili v ubytovacom zariadení v priemere tri noci, z toho domáci 3,1 a zahraniční 2,3 noci.

Štatistický úrad vyčíslil, že vývoj za posledné mesiace zásadne ovplyvnil aj celkovú návštevnosť za prvý polrok 2020. „Od začiatku roka sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo o polovicu menej návštevníkov ako v rovnakom období minulého roka, ich počet dosiahol 1,3 milióna," vyčíslil. Z toho bolo viac ako 902-tisíc domácich hostí a takmer 420-tisíc cudzincov.  Ku koncu júna 2020 poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku 4403 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo 70-tisíc izieb so 183 400 lôžkami. Počet izieb v porovnaní s vlaňajším júnom klesol o 1 200 a počet lôžok o 2 300.