Sociálna poisťovňa (SP) vybavuje nové dôchodky v zákonom stanovených termínoch. Počas poslaneckého prieskumu v inštitúcii o tom v stredu členov Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci informoval generálny riaditeľ SP Juraj Káčer s tým, že poisťovňa bude súčinná pri poskytnutí ďalších požadovaných štatistík.

Na prieskume sa zúčastnili poslanci Vladimír Ledecký (Za ľudí), Lucia Drábiková (OĽANO), Ján Richter, Ľubomír Vážny (obidvaja Smer-SD) a Erik Tomáš (nezaradený).

Zamestnanci chorí na Covid-19

,,V 1. kvartáli 2021 sme zaznamenali obrovský nárast žiadostí o dôchodky, tie medziročne rástli o viac ako 42 percent. Navyše, situáciu skomplikovala aj vysoká absencia zamestnancov z dôchodkovej sekcie, spôsobená ochorením COVID-19. Začiatkom roka dosahovala priemernú úroveň až 35 percent. Kým v máji som musel informovať poslancov výboru o omeškaní v 112 prípadoch, som rád, že dnes môžem konštatovať, že Sociálna poisťovňa nové žiadosti o starobné dôchodky vybavuje priebežne, v zákonných lehotách," priblížil Káčer.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (vľavo) navštívil Centrum sociálnych služieb NÁRUČ Senior & Junior 1. mája 2021 v Solčanoch, okres Topoľčany. FOTO TASR – Henrich Mišovič
Neprehliadnite

V omeškaní nie je 35-tisíc žiadostí o dôchodok, ale 112, tvrdí Krajniak

Sociálna poisťovňa každoročne preratúva aj dôchodky pracujúcim dôchodcom, celkovo ide o viac ako 151-tisíc dôchodkov. Ku dnešnému dňu (t.j. streda 16. jún 2021, pozn. ed.) ostáva prepočítať približne 3 percentá z týchto dôchodcov. „Mrzí nás, že 3 percentá pracujúcich dôchodcov sme zatiaľ ich dôchodky neprepočítali. Dôvodom boli chýbajúce, resp. neúplné údaje v spisoch. Tieto údaje musíme preveriť a doplniť. Prioritne sme sa tiež venovali priznávaniu nových dôchodkov," doplnil generálny riaditeľ.

Pripravujú zrýchlenie činností

Zamestnanci na sekcii dôchodkov sú podľa neho opäť prítomní v práci bez výraznejších absencií a využívajú aktuálnu priaznivú pandemickú situáciu na odbúranie agendy. V máji SP rozhodla o 12 203 žiadostiach o starobný dôchodok, pričom priemer sa pohybuje na úrovni 9-tisíc prípadov mesačne. Za prvých päť mesiacov roka je počet žiadostí, o ktorých poisťovňa rozhodla, medziročne vyšší o 3 390.

Na snímke budova, v ktorej sídli Sociálna poisťovňa (ústredie) na Ulici 29. augusta v Bratislave 30. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa bude v nasledujúcich rokoch realizovať štyri strategické zámery

Sociálna poisťovňa pripravuje zrýchlenie činností v oblasti priznávania a vyplácania dôchodkov. Kým dnes je 75 percent úkonov vykonávaných manuálne, po zavedení zmien by to malo byť 27 percent.

„Pripravujeme aj zmeny, ktoré umožnia novodôchodcom lepšie sa pripraviť na proces priznávania dôchodku. Všetci vieme, že k žiadosti o dôchodok je potrebné dať dokopy množstvo potvrdení, dokumentov. Preto pripravujeme pilotný projekt, v rámci ktorého budeme nových žiadateľov aktívne oslovovať a zasielať im výpisy o odpracovaných rokoch už 3 roky pred dosiahnutým dôchodkového veku. Budú mať tak čas si všetko priebežne dopĺňať a v momente, keď dosiahnu dôchodkový vek, budú už pripravení," avizoval Káčer. Prvýkrát chce poisťovňa takto osloviť poistencov narodených v roku 1963.