Prezidentka SR Zuzana Čaputová s obavami sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na Slovensku i za hranicami. Situácia nie je dobrá, skonštatovala na sociálnej sieti po stretnutí s epidemiológmi a hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom. Dobrou správou pre SR je podľa nej zabezpečenie antigénového testu na Covid-19 s výsledkami do pár minút. Za potrebné považuje zlepšenie komunikácie zo strany štátu a jeho inštitúcií. Ľudí vyzvala na rešpektovanie odporúčaní a opatrení.

Čaputová pripomenula, že je len v našich rukách, aby sme tvrdým opatreniam dokázali predísť. Vyžaduje si to podľa nej väčšiu mieru obozretnosti, vyhýbania sa miestam s vysokým rizikom nákazy a dôsledné rešpektovanie opatrení a odporúčaní hygienikov a epidemiológov. Zdôrazňuje tiež potrebu nosenia rúšok. ,,So znepokojením sledujem aj názory rôznych ľudí, ktorí bez rešpektu a samozrejme aj bez zodpovednosti za výsledok šíria dezinformácie," poznamenala.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k prípadu Jozefa Chovanca, ktorý zomrel v roku 2018 v Belgicku, 10. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Čaputová: Zmena legislatívy k téme interrupcií by mala byť výsledkom diskusie

,,Potrebujeme sa však výraznejšie pohnúť v zabezpečení dostatočnej finančnej, materiálnej, ale aj morálnej podpory našim zdravotníkom a zdravotníčkam v prvej línii," zdôraznila. Ľudí vyzvala na empatiu, solidaritu so slabšími a ohľaduplnosť. Pri zabezpečení antigénových testov na Covid-19 prisľúbila svoju pomoc, aby ich SR zadovážila čo najskôr, rovnako ako pri zabezpečovaní liečiv.

Štát a inštitúcie by sa podľa prezidentky pri komunikácii mali držať niekoľkých princípov. Prízvukuje, že opatrenia majú byť pre verejnosť predvídateľné. ,,Tak ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľuďom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie, ak sa situácia zhorší," komentovala. Vychádzať by mali z dát a odborných posudkov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas osláv 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika 21. júla 2020 v Košariskách. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Z. Čaputová: Nesmieme zvyšovať ekologický dlh, ktorý zdedí generácia po nás

Prezidentka zdôrazňuje tiež potrebu zrozumiteľnosti a férovosti opatrení, teda rovnaké obmedzenia pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu. Verejnosti by sa mali prezentovať len tie, ktoré sú definitívne a majú najvyššiu politickú podporu. ,,Aby sa nám nestávalo, že v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia," skonštatovala.

V boji s pandémiou je podľa prezidentky veľmi dôležitý aj efektívny manažment prijímania rozhodnutí a ich výkonu, ale aj komunikácia s verejnosťou a zodpovednosť za ňu. Hlava štátu poukazuje tiež na to, že prijímanie opatrení treba naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. ,,Obzvlášť to platí teraz v oblasti kultúry a športu, pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne,"podotkla.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Transformácia ekonomík, ktoré sú zároveň zelené aj prosperujúce, je možná. Tvrdí to Čaputová