Situácia v cestovných kanceláriách je kritická. Napriek tomu, že niektoré krajiny sú otvorené, štát vyzýva na dovolenku na Slovensku, čo mätie klientov. Cestovky preto nevedia, či môžu investovať do reklám a oslovovať klientov s ponukami. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

EBE 12 Palma de Mallorca - Na snímke nemeckí turisti prichádzajú na pláž Palma de Mallorca v Španielsku v pondelok 15. júna 2020. Skupina 189 nemeckých turistov pristála v pondelok na ostrove Malorka v rámci prípravného projektu na otvorenie hraníc po pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Lietadlo s turistami z nemeckého Düsseldorfu pristálo na letisku v metropole Palma de Mallorca v pondelok okolo 11:00 h, spresňuje El Periódico de Catalunya. Ďalšie lietadlo s turistami z Frankfurtu nad Mohanom má
Neprehliadnite

Španielsku chýbajú bohatí turisti z Ruska a Blízkeho východu

Skonštatoval, že v súčasnosti sú otvorené niektoré krajiny a sú označené ako bezpečné, pričom cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy do týchto krajín. „Na druhej strane však tu je kampaň štátu zostať doma, a takisto odporúčania kompetentných orgánov o tom, že je lepšie necestovať, čo je vlastne v priamom rozpore so snahami cestovných kancelárií a tu dochádza k tomu, že klient cestovnej kancelárie je zmätený," podotkol R. Berkes. K tomuto by sa mal podľa neho štát nejakým spôsobom postaviť. „Momentálne je situácia aj v cestovných kanceláriách, agentúrach, veľmi kritická. Klienti otáľajú a na základe štátnych výziev nenakupujú zájazdy, a tým pádom cestovné kancelárie prichádzajú o klientov už od novembra minulého roka," upozornil.

Parlament ešte v máji schválil novelu zákona o zájazdoch, na základe ktorej cestovné kancelárie dostali čas na vyriešenie zrušených zájazdov pre situáciu okolo nového koronavírusu. Pokiaľ sa cestovky nedohodnú s klientom do konca augusta 2021, potom vrátia peniaze klientom späť. S týmto podľa R. Berkesa problém nie je. „Je to vždy individuálne, na dohode medzi cestovnou kanceláriou a klientom a tieto diskusie medzi klientmi a cestovnými kanceláriami prebiehajú a vždy sa snažia nájsť nejaké východiská," dodal R. Berkes.