Penta svoj zámer ovládnuť celú zdravotnú poisťovňu Dôvera neuskutoční ani v budúcnosti. Jedným z dôvodov sú pochybnosti finančnej skupiny aj druhého vlastníka, cyperského Prefta, že vláda jednu poisťovňu naozaj vytvorí.

„Transakciu sme zrušili. Ukázalo sa, že vládny zámer sa určite nezrealizuje k 1. januáru 2014 a tiež sme nechceli komplikovať vzťahy s úverujúcimi bankami v Dôvere,“ uviedol pre TREND právnik Daniel Futej, oficiálny zástupca Prefto Holding Limited.

Aj finančná skupina Penta nedávno podobne zdôvodnila, prečo k obchodu nedošlo. Dôvera má úver vo výške 180 miliónov eur, za ktorý podľa hovorcu Penty Martina Danka ručia obaja majitelia rovnako.

Podľa informácií TRENDU rozhovory medzi Pentou a Preftom uviazli aj pre cenu, ktorá sa zdala finančnej skupine privysoká. Malo ísť o 150 miliónov eur.

Plán, ako zaviesť systém jednej štátnej poisťovne, už existuje v konkrétnej podobe. TREND má k dispozícii návrh zákona, ktorý počíta aj s vyvlastnením súkromných poisťovní. Poisťovne má ohodnotiť generálny poradca. Podľa informácií TRENDU sa počítalo s niekým z takzvanej veľkej štvorky, teda poradenských spoločnosti Deloitte, KPMG, PwC alebo Ernst & Young.

Penta oznámila, že chce kúpiť celú Dôveru, keď kabinet Roberta Fica (Smer) prišiel s plánom na unitárny systém zdravotného poistenia. Finančná skupina tvrdila, že má záujem ďalej zostať na trhu, kým Prefto bolo ochotné rokovať o predaji.

„O odpredaji nášho akcionárskeho podielu s nami žiadny zástupca štátu nerokoval, takže nie je k čomu v tejto chvíli zaujímať stanovisko,“ reagoval aktuálne D. Futej z Prefta na otázky, či by sa spoločnosť vzdala podielu v Dôvere.

Zdroje z prostredia zdravotných poisťovní považujú Prefto Holding za biznis blízky podnikateľovi Jurajovi Širokému, ktorý zas nosí nálepku podporovateľa vládnej strany Smer-SD, ktorá chce zatrhnúť biznis súkromných poisťovní.

Denník Sme vlani zverejnil, že D. Futej bol na stretnutí ministerstve zdravotníctva v čase, keď vláda ohlásila záujem kúpiť alebo vyvlastiť súkromné poisťovne.

J. Široký zámery Prefto Holdingu komentovať nechcel. Na otázky o vlastníctve cyperskej spoločnosti v Dôvere odkázal, že nemá dôvod sa vyjadrovať. „Jediným akcionárom Prefta je Molano, ktoré kontrolujem ja,“ tvrdí D. Futej.

Molano Enterprises Limited je taktiež na Cypre sídliaca firma, o ktorej podobne ako o Prefte nie sú známe žiadne verejne dostupné informácie. Firmy nemajú ani len webstránku so základnými kontaktnými údajmi.

Prefto Holding sídlí na identickej rovnakej adrese ako napríklad spoločnosť Penta Energy Acquisitions Limited, ktorá patrila k investíciám skupiny Penta.

Penta hovorí o svojom partnerovi diplomaticky. „Za Prefto sme všetky kľúčové rokovania absolvovali s pánom Danielom Futejom, jeho vnímame ako osobu, ktorá ho kontroluje,“ tvrdí M. Danko.

Viac o návrhu zákona sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 33/2013, ktorý si môžete v elektronickej verzii stiahnuť okamžite, na stánkoch bude dostupný od štvrtka 22. augusta.

Široký sa k Dôvere stále nemá. Hlási sa spleť cyperských schránok