Nárast prípadov ochorenia Covid-19 je podľa šéfky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardovej veľkým rizikom ohrozujúcim ekonomiku eurozóny. Prisľúbila, že ECB bude naďalej podporovať ekonomiku sužovanú predlžovanými protiepidemickými opatreniami a požaduje stimuly aj od vlád.

,,Opätovný prudký nárast prípadov Covid-19, mutácie koronavírusu a striktné protiepidemické opatrenia predstavujú významné riziko ohrozujúce ekonomickú aktivitu eurozóny," uviedla Lagardová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP). ,,Kľúčové je, aby menová a fiškálna politika pokračovali v spolupráci. Fiškálna politika - na národnej aj európskej úrovni - zostava rozhodujúca pri podpore zotavovania."

hypoteka
Neprehliadnite

Slovenské hypotéky patria k najlacnejším v eurozóne, najhoršie sú na tom Íri

Aj keď sú vyhliadky neisté, začiatok očkovania v eurozóne podľa šéfky ECB ,,poskytuje dychtivo očakávané svetlo na konci tunela".

,,Očakávame, že po ukončení protiepidemických opatrení a znížení neistoty, zotavenie podporia priaznivé podmienky financovania, expanzívne fiškálne politiky a oživenie dopytu," uviedla Lagardová. ,,Ak chceme vydláždiť cestu udržateľnému zotaveniu, musíme zachovať a posilniť spoločný európsky prístup, ktorý minulý rok dokázal svoju efektivitu. ECB je pripravená splniť v rámci svojho mandátu svoju časť úlohy."