Počet svadieb klesá globálne. Rastie však priemerný vek, v ktorom sa dvaja ľudia podujmú na sobáš. Stúpa aj počet rozvedených či jednočlenných domácností.

Správa OSN z roku 2018 tvrdí, že celosvetovo 4,3 percenta žien vo veku od 45 do 49 rokov sa nikdy nevydalo. Najväčší percentuálny podiel z tohto čísla pritom tvoria ženy z Austrálie a Nového Zélandu, Latinskej Ameriky, Európy a Severnej Ameriky.

Armáda starých mládencov a dievok

Priemerný vek Európana, ktorý sa rozhodne oženiť, stúpol na takmer 30 rokov. Európanka sa vydáva v 27 rokoch. Slovenskí muži, ktorí sa ženili v roku 2009, mali takmer 32 rokov, u žien to bolo necelých 29 rokov. V roku 2018 už mali Slováci pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), potvrdil Štatistický úrad.

Viac ako 50 percent domácností vo Švédsku, Dánsku či Litve tvorí jedna osoba, niečo medzi 40 až 50 percent jednočlenných domácností sa nachádza v Nemecku, Fínsku, Estónsku, Holandsku, Francúzsku či Rakúsku, píše portál Quartz.

Existujú náznaky, že počet celoživotne slobodných ľudí s nezáujmom, prípadne problémom nájsť si stabilného romantického partnera sa bude v nadchádzajúcich rokoch dramaticky zvyšovať. Trend sa prejaví najmä v rozvinutých ekonomikách.

Americká výskumná inštitúcia Pew Research Center odhaduje, že keď dosiahnu súčasní mladí Američania vek 50 rokov, približne štvrtina z nich bude stále slobodná. Armáda päťdesiatnikov, z ktorých každý štvrtý nebol nikdy ženatý, zmení sociálnu, politickú a ekonomickú

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa