Malajzijská polícia pri záťahu proti nelegálnemu odberu elektriny v spolupráci s elektrárenskou spoločnosťou Sarawak Energy zhabala 1069 zariadení na ťažbu Bitcoin.

A tieto zariadenia sa rozhodla zničiť tak, že ich rozložila na parkovisku pri policajnom riaditeľstve a rozdrvila ich cestným valcom.

Video z akcie zverejnil minulý týždeň miestny spravodajský server Dayak Daily a odvtedy si získalo popularitu na sociálnych sieťach.

Celková hodnota zničených zariadenia predstavovala 5,3 milióna malajzijských ringgit (vyše milión eur).

Polícia zabavila zariadenia pri šiestich rôznych raziách, ktoré sa uskutočnili od februára do apríla pre podozrenie z krádeže elektriny. Polícia sa rozhodla zariadenia radšej rozbiť ako predať. Napríklad Čína konfiškované zariadenia predáva v aukciách.

Zástupca policajného komisára Hakemal Hawar televíziu CNBC povedal, že ťažiari zrejme ukradli elektrinu za dva milióny dolárov (necelých 1,7 milióna eur).

Takzvaná ťažba kryptomeny je energeticky náročný proces, pri ktorom vznikajú nové Bitcoiny. Keď ľudia ťažia, znamená to, že musia vyriešiť zložitý matematický problém za pomoci vysoko špecializovaného počítača. Prevádzka týchto strojov na plný výkon spotrebováva veľké množstvo energie, čo môže ohroziť lokálne energetické siete.

Ťažba kryptomien v Malajzii nie je nelegálna, platia tam však prísne zákony týkajúce sa spotreby energie. Tým, ktorí manipulujú s elektrickým vedením, hrozí podľa zákona o dodávkach elektriny pokuta až 100 000 ringgit (vyše 20-tisíc eur) a päť rokov väzenia.

Cambridgské centrum pre alternatívne financie odhaduje, že Malajzia sa na celosvetovej ťažbe Bitcoinu podieľa z 3,44 percenta. To ju radí medzi desať najväčších ťažobných destinácií.

bitcoin
Neprehliadnite

Cena bitcoinu po takmer jednom mesiaci klesla pod hranicu 30-tisíc dolárov