Zo sídiel talianskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie RAI zrejme zmizlo vyše 120 vzácnych obrazov a ďalších umeleckých diel. Informovali o tom agentúra AFP a talianska tlač. Vedenie vylúčilo, že by diela zmizli náhodne. Podalo trestné oznámenie.

Medzi zmiznutým dielami sú aj obrazy svetoznámych umelcov, napríklad Amadea Modiglianiho, Giorgia de Chirica, Renata Guttusa či Clauda Moneta. Podľa správcu umeleckých zbierok RAI Nicolu Sinisiho sa zdá, že umelecké diela zmizla ,,úmyselne". Nevylúčil pritom, že niektoré predmety sa skrátka ,,stratili". Podľa inventára vlastní RAI 1 500 umeleckých diel, ich odhadovaná hodnota sa pohybuje okolo 100 miliónov eur.

banksi
Neprehliadnite

Kryptosvet mení umenie. Digitálne meny inšpirovali vznik nových umeleckých foriem

Na zmiznutie diel sa prišlo takmer náhodou, keď sa na trhu s umením objavil obraz Architettura talianskeho expresionistu Ottoneho Rosaieo. Obraz je vo vlastníctve RAI, v 70. rokoch ho ale odcudzil jeden zo zamestnancov a v sídle média ho nahradili kópiou. Krádež je už premlčaná, vyšetrovatelia ale pracujú s verziou, že aj ostatné zmiznutia diel majú na svedomí zamestnanci rozhlasu a televízie.