V súvislosti s vojenskými manévrami Číny pri Taiwane a ruskej invázii na Ukrajinu vyzvali USA štáty tichomorskej oblasti, aby bránili demokraciu. „Je čas rozhodnúť sa, či chceme vlády, ktoré sú voči svojmu ľudu transparentné a zodpovedné," povedala v nedeľu počas návštevy Šalamúnových ostrovov námestníčka amerického ministra zahraničných Wendy Shermanová. 

Jej cesta je súčasťou diplomatickej ofenzívy USA, ktoré sa obávajú svojho zmenšujúceho sa vplyvu v regióne, konštatuje AFP. Toto riziko pre Washington sa ukázalo práve na Šalamúnových ostrovoch, keď v apríli vyšlo najavo, že tento ostrovný štát a Čína podpísali ďalekosiahlu bezpečnostnú dohodu. Vláda premiéra Manasseha Sogavareho tiež podnikla kroky na obmedzenie slobody tlače a uvažuje o odložení volieb.

Shermanová: Niektorí ignorujú chyby z minulosti

Shermanová je od 3. augusta na ceste po Tichomorí. Na Šalamúnových ostrovoch sa zastavila pri príležitosti 80. výročia začiatku bitky o Guadalcanal, ktorá prebiehala od 7. augusta 1942 do 9. februára 1943 medzi USA a Japonskom, vtedajším spojencom nacistického Nemecka.

Upozornila, že „niektorí vo svete" zabudli na cenu vojen alebo ignorujú ponaučenia z minulosti, nekonkretizovala však, koho má na mysli. Kritizovala ďalej „vodcov, ktorí si myslia môžu beztrestne využívať nútenie, nátlak a násilie" a oživujú „neúspešné" predstavy o ich použití. Boj medzi takýmito myšlienkami a demokratickými štátmi bude podľa nej „určitý čas" trvať.

Anthony Veke, minister Šalamúnových ostrovov pre políciu a bezpečnosť,  privítal „opätovné angažovanie" USA v jeho krajine a celom regióne. Zároveň vyzval Washington, aby urýchlil odstraňovanie nevybuchnutej munície z druhej svetovej vojny, ktorá aj v súčasnosti spôsobuje zranenia a úmrtia obyvateľov Šalamúnových ostrovov.

USA chcú spolupracovať s tichomorskými ostrovnými štátmi

USA a Austrália sa obávajú, že Čína by mohla zriadiť námornú základňu v južnom Pacifiku, čo by jej námorníctvu umožnilo značne rozšíriť svoj vplyv. Shermanová preto zopakovala vôľu Washingtonu posilniť spoluprácu s „absolútne dôležitými" tichomorskými ostrovnými štátmi, ktorá bude zahŕňať otvorenie veľvyslanectiev USA na Tonge, Kiribati a Šalamúnových ostrovoch. Očakáva sa, že americký prezident Joe Biden pozve v septembri na stretnutie do Bieleho domu hlavy štátov a vlád tichomorských štátov.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Izmir - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sleduje stíhačky, ktoré prelietavajú posledného dňa vojenských cvičení v tureckom meste Seferihisar pri Izmire na pobreží Egejského mora 9. júna 2022. Turecko vyzvalo v utorok Grécko, aby stiahlo svoje ozbrojené zložky z Egejských ostrovov. Ankara pritom upozornila, že spochybní súčasný štatút týchto ostrovov, ak nebudú demilitarizované. TASR o tom informuje základe správy agentúry AP. FOTO TASR/AP

In this handout photo provided by the Turkis
Neprehliadnite

Vznikom zahraničnej základne by sa zo Šalamúnov stal vojenský cieľ