Britsko-holandský ropný gigant Royal Dutch Shell odstúpil od zámeru rozvíjať kontroverzné náleziská Cambo v britskej časti Severného mora. Projekt kritizujú ekologickí aktivisti, ktorí tlačia na to, aby sa u Británie žiadne ďalšie projekty na ťažbu ropy už nezačínali.

Znižovanie emisií

Shell uviedol, že projekt za súčasnej situácie nedáva ekonomický zmysel, informovala agentúra AP. Shell má v projekte 30-percentný podiel, zvyšných 70 percent vlastní prevádzková spoločnosť Siccar Point Energy. Nálezisko je blízko Shetlandských ostrovov, ktoré ležia severne od Škótska. Aktivisti sa snažia o to, aby vláda v Londýne dbala na plnenie cieľov znižovať emisie uhlíka, a účinnejšie tak bojovala s globálnym otepľovaním.

WA 16 archív Sacramento - Na archívnej snímke zo 17. mája 2019 osobný automobil odchádza z čerpacej stanice Shell v americkom meste Sacramento. Britsko-holandský ropný koncern Royal Dutch Shell vo štvrtok 29. októbra 2020 oznámil strmý pokles zisku v 3. štvrťroku. Analytici mu však predpovedali ešte horší výsledok. FOTO TASR/AP 

FILE - In this May 17, 2019, file photo, a car leaves a Shell station after getting gas in Sacramento, USA. Royal Dutch Shell increased its dividend payout to sharehold
Neprehliadnite

Ropná spoločnosť Shell mení meno a dane bude platiť v Británii

„Po dôkladnom zvážení navrhovaného rozvoja projektu Cambo sme dospeli k názoru, že investícia do tohto projektu nemá v tejto chvíli dostatočné ekonomické opodstatnenie," uviedol Shell. „Ďalšie investície do ťažby ropy a zemného plynu v Británii sú však aj naďalej nevyhnutné na zaistenie energetickej bezpečnosti krajiny."

Spoločnosť s projektom počíta

Spoločnosť Siccar Point uviedla, že s projektom stále počíta. Šéf podniku Jonathan Roger poznamenal, že rozvoj náleziska 125 kilometrov západne od Shetlandu zaistí zhruba 1 000 pracovných miest a pomôže zmierniť dopady prechodu Británie k nízkouhlíkovej ekonomike.

WA 52  Brusel - Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič odpovedá na otázky novinárov po stretnutí so švajčiarskym šéfom diplomacie Ignaziom Cassisom v Bruseli v pondelok 15. novembra 2021. FOTO TASR/AP 


European Union commission Vice-President Maros Sefcovic answers questions remotely from journalists after a bilateral meeting with the Minister of Foreign Affairs of Switzerland at EU headquarters in Brussels, Monday, Nov. 15, 2021. (John Thys, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Šefčovič: Slovensko v oblasti energetiky dosiahlo pokrok, stojí pred výzvami

„O budúcom rozvoji projektu Cambo chceme ďalej rokovať s britskou vládou as ďalšími akcionármi," poznamenal Roger. Siccar Point uvádza, že z náleziska Cambo je možné za 25 rokov získať až 170 miliónov barelov ropy a 53,5 miliardy kubických metrov zemného plynu.