Britská energetická spoločnosť Shell zvýšila v prvom štvrťroku upravený čistý zisk na rekordných 9,13 miliardy dolárov, o rok skôr mala zisk 3,23 miliardy dolárov. K výraznému zlepšeniu prispeli vysoké ceny ropy a plynu na svetových trhoch a taktiež solídne výsledky obchodnej divízie firmy. Shell vo svojej výsledkovej správe tiež uviedol, že asi o štyri percentá zvýši dividendu.

Zrušili obchodovanie v Rusku

Firma vo štvrťroku odpísala 3,9 miliardy dolárov po zdanení v súvislosti s rozhodnutím opustiť aktivity v Rusku. Shell sa tak rozhodol vzhľadom na to, že ruské vojská 24. februára začali inváziu na Ukrajinu. Shell ukončí aj obchodovanie s ruskými podnikmi.

Výsledok za prvý štvrťrok prekonal odhady analytikov. Tí v priemere očakávali, že zisk dosiahne 8,67 miliardy dolárov.

Výrazné zlepšenie hospodárenia

Spoločnosť Shell sa tak pridala k svojim európskym rivalom, ako je BP a TotalEnergies, ktorí na začiatku roka taktiež zaznamenali výrazné zlepšenie hospodárenia. Nórsky Equinor, ktorý je významným predajcom plynu v Európe, v stredu oznámil rekordný zisk.

Shell uviedol, že na dividendy a na odkúpenie svojich akcií v prvom štvrťroku vynaložil 5,4 miliardy dolárov. V pláne má odkúpiť za prvý polrok vlastné akcie za 8,5 miliardy dolárov. Dividendu za prvý štvrťrok zvýšil na 25 centov.

Pokiaľ sa situácia na trhu výraznejšie nezmení, potom firma počíta s tým, že na platby akcionárom v druhom štvrťroku vynaloží viac ako 30 percent cash flow, teda voľnej hotovosti.

Ďalšie dôležité správy

Lukoil Fuel Storage Tanks In Brussels
Neprehliadnite

Ako zamaskovať nákup ruských palív? Z obáv o hnev verejnosti Shell prišiel s ďalšou kreatívou