Severokórejský vodca Kim Čong-un preskúmal spôsoby, ako obnoviť medzikórejské vzťahy, a zaviazal sa, že rozšíri kontakty so zahraničím. Uviedli to v piatok štátne médiá v KĽDR, keď informovali o výsledkoch 8. zjazdu Kórejskej strany práce, ktorý sa začal v utorok.

Podľa agentúry Reuters je zjazd zameraný na hodnotenie práce strany od posledného podobného stretnutia v roku 2016 a na predstavenie novej koncepcie jej vývoja.

Vlajky Rakúska (vľavo) a Európskej únie FOTO: TASR
Neprehliadnite

Viedeň sa stala kľúčovou bránou do Európy pre severokórejských špiónov

V tretí deň zjazdu Kim Čong-un nastolil otázku pretvárania vzťahov s Južnou Kóreou tak, ako to vyžaduje situácia a ,,zmenené časy", a hovoril aj o iných aspektoch zahraničnej politiky, informovala bez bližšieho vysvetlenia oficiálna tlačová agentúra KCNA.

,,Deklaroval všeobecnú orientáciu a politický postoj našej strany ku komplexnému rozširovaniu a rozvoju vonkajších vzťahov," uviedla KCNA.

Zjazd Kórejskej strany práce sa koná dva týždne predtým, ako sa Joe Biden ujme funkcie prezidenta USA, pričom ho čaká úloha nájsť východisko z patovej situácie, keď historické summity Kim Čong-una a dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa nevyústili do dosiahnutia dohody.

Medzikórejské vzťahy zaznamenali po uskutočnení týchto summitov - v roku 2018 - určitý pokrok, ale následne sa zhoršili pod vplyvom stagnovania rokovaní o severokórejskom jadrovom programe.

EBE 9 Soul - Na nedatovanej fotografii, ktorú v nedeľu 24. mája 2020 poskytla severokórejská vláda, je severokórejský vodca Kim Čong-un počas prejavu na zasadnutí Ústrednej vojenskej komisie vládnucej komunistickej Kórejskej strany práce, aby prediskutovala posilnenie jadrového arzenálu krajiny a uvedenie jej strategických ozbrojených síl do stavu vysokej pohotovosti. Ide o prvé známe verejné vystúpenie lídra Severnej Kórey za približne tri týždne. Kim začiatkom mája poprel množiace sa dohady o
Neprehliadnite

Severná Kórea bojuje s pandémiou popravami aj zákazom rybolovu

Kim Čong-un vo svojom prejave hovoril aj o spôsoboch, ako dospieť k ,,novému zlatému veku" v socialistickej kultúre, a to v situácii, keď Pchjongjang zintenzívnil boj proti informáciám zo zahraničia a v decembri prijal nový zákon zakazujúci zahraničné materiály, ktoré by mohli podnietiť ,,reakčné myslenie".

Vyzval tiež na ,,nastolenie vlastného zdravého a revolučného životného štýlu vo všetkých sférach spoločenského života a dôkladné vylúčenie nesocialistických prvkov", uviedla KCNA.