Minister Korčok uviedol, že o nasadení jednotiek NATO na území  Slovenska sa uvažuje. Bližšie informácie minister poskytnúť  nechcel. Zdôraznil, že zatiaľ ide len o úvahy.

„To nie je požiadavka zo slovenskej strany, je to súčasť normálneho obranného plánovania v reakcii na vzniknutú situáciu,“ povedal minister. NATO sa má otázkou zaoberať v najbližších dňoch a týždňoch.

„Takéto vojenské štruktúry sú v Pobaltí, Poľsku a sú tam v reakcii na to, čo sa dialo v roku 2014. Keďže sme si mysleli, že nedôjde k takejto eskalácii ako v roku 2014, tak prítomnosť štruktúr NATO sa nebudovala ďalej," uviedol. 

Kde stojí v potenciálnom konflikte opozícia?

Korčok na neoficiálnom rokovaní zahraničného výboru informoval štyroch prítomných poslancov o dianí na Ukrajine a jej hranici, prebiehajúcich diplomatických rokovaniach.

„Môj záver bol v tom, že situácia je naozaj napätá, ale riešiteľná. Musia byť však určite kroky k deeskalácii, musíme dostať zo stola reálnu hrozbu toho, že tu môže byť vykonaná vojenská akcia voči Ukrajine, toto je neakceptovateľné," zhodnotil. Zároveň vyzval opozíciu, aby sa jasne vyjadrila, kde stojí v potenciálnom konflikte.

„Máme politického oponenta, ktorý neváha mobilizovať ľudí strachom a absolútne nehovorí, kde v celej kríze stojí. My to nerobíme len tak, aby sme tu niekoho nahnevali. Bojujeme o princíp, ktorý je dôležitý pre Slovenskú republiku,“ vysvetlil. 

Podpredseda parlamentu a člen Zahraničného výboru Národnej rady Milan Laurenčík (SaS) povedal, že na výbore ani stredajšom (26. januára) zasadnutí Bezpečnostnej rady SR sa o úvahách o prípadnom vyslaní síl na územie SR nediskutovalo.

Úvahy NATO

O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica Sky News s tým, že po tisíc vojakov by mohlo byť vyslaných do Rumunska, Bulharska, Maďarska a na Slovensko.

O vyslaní ďalších stoviek vojakov do východnej Európy uvažuje aj Spojené kráľovstvo - chce tak urobiť pred prípadnou inváziou Ruska na Ukrajinu, ktoré zhromaždilo popri ukrajinskej hranici desaťtisíce svojich vojakov a zbrane. Takáto misia sa podľa britskej stanice pod záštitou NATO uskutoční, len ak s tým bude súhlasiť všetkých 30 členských štátov Aliancie - dokonca aj v prípade, že dotknuté krajiny nenasadia vlastných vojakov.

USA a NATO odmietli požiadavku Ruska

Moskva pred vyše mesiacom požiadala Spojené štáty a organizáciu NATO o rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane toho, aby sa Aliancia nerozšírila o Ukrajinu.

Americký veľvyslanec v Moskve John Sullivan odovzdal ruskej diplomacii písomnú odpoveď Washingtonu na požiadavku Moskvy ohľadom poskytnutia bezpečnostných záruk v stredu večer. Ruský šéf diplomacie Lavrov na to reagoval so slovami, že „odpovede Spojených štátov na bezpečnostné návrhy Ruska nemajú pozitívnu reakciu na kľúčovú požiadavku neprípustnosti rozširovania NATO". 

Ďalšie dôležité správy

JB 22 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (uprostred) a námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško (vpravo) počas príchodu na zasadnutie Rady NATO - Rusko v sídle NATO v Bruseli 12. januára 2022. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg, center, and Russia's Deputy Foreign Minister Alexander Grushko, right, arrive for the NATO-Russia Council at NATO headquarters, in Brussels, Wednesday, Jan. 12, 2022. Senior NATO and Russian officials are meeting Wed
Neprehliadnite

USA odmietli požiadavky Moskvy neprijať Ukrajinu do NATO a Aliancia je pripravená na najhoršie