Severná Kórea v nedeľu odpálila smerom do vôd Japonského mora ďalšiu bližšie nešpecifikovanú balistickú strelu, informujú agentúry AP a AFP s odvolaním sa na informácie z Japonska a Južnej Kórey.

Tretie kolo testov zbraní v Severnej Kórei

Japonské ministerstvo obrany a pobrežná stráž informovali, že to, čo vyzeralo ako severokórejská raketa, bolo odpálené v nedeľu ráno. Neuviedli však žiadne ďalšie podrobnosti.

Juhokórejská tlačová agentúra Yonhap s odvolaním sa na juhokórejskú armádu uviedla, že Severná Kórea vypálila balistickú strelu smerom k jej východným vodám.

Ak sa odpálenie potvrdí, bude to tretie kolo testov zbraní v Severnej Kórei, odkedy Južná Kórea a Spojené štáty začali spoločné vojenské cvičenia, ktoré sú najrozsiahlejšie za posledných päť rokov.

Cvičenia Freedom Shield

Spoločné cvičenia Washingtonu a Soulu sa pod názvom Freedom Shield začali v pondelok a potrvajú 11 dní. Pchjongjang ich označil za prípravy na agresívnu vojnu voči KĽDR a pohrozil „masívnou“ reakciou.

Juhokórejská armáda zdôraznila, že ide o obranné cvičenia, ktoré budú okrem iného zahŕňať „vojnové postupy na odrazenie potenciálnych severokórejských útokov“.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 Pchjongjang - Severokórejský  vodca Kim Čong-un máva počas vojenskej prehliadky, ktorá sa konala pri príležitosti 75. výročia založenia Kórejskej ľudovej armády v Pchjongjangu v stredu 8. februára 2023. KĽDR predstavila na vojenskej prehliadke najnovšiu vojenskú techniku, medzi ktorou bola podľa analytikov aj nová medzikontinentálna balistická raketa (ICBM) na tuhé palivo.
Neprehliadnite

Severná Kórea odpálila medzikontinentálnu balistickú raketu, Američania vyzývajú k dialógu