Severná Kórea v stredu skúšobne odpálila dve riadené strely, oznámilo juhokórejské ministerstvo obrany. Riadené strely dopadli do Žltého mora.

Rezort obrany v Soule spresnil, že americkí a juhokórejskí vojenskí predstavitelia zisťujú ďalšie podrobnosti, ako je napríklad dĺžka letu oboch striel.

Podľa agentúry Jonhap išlo o prvý test riadených striel uskutočnený KĽDR od januára tohto roka. Došlo k nemu deň po tom, čo armády Južnej Kórei a USA začali prípravné manévre, po ktorých bude nasledovať ich spoločné cvičenie s názvom Ulchi Freedom Shield (UFS).

Skúška sa tiež konala v deň, keď juhokórejský prezident Jun Sok-jol usporiadal tlačovú konferenciu pri príležitosti 100 dní, ktoré uplynuli od jeho nástupu do úradu. Okrem iného na nej oznámil podrobnosti o svojej iniciatíve, ktorej cieľom je pomôcť ekonomike KĽDR, ak Pchjongjang podnikne kroky k denuklearizácii.

Severná Kórea má na základe rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN zakázané odpaľovať balistické strely, riadených striel sa to však netýka, pripomína Jonhap.

Ďalšie dôležité správy

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol
Neprehliadnite

Južná Kórea ponúka Severnej rozsiahly balík pomoci výmenou za denuklearizáciu