Podľa britskej banky Barclays, ktorá odhadovala možné straty spôsobené online podvodmi na ostrovoch, kde sú na nákupy na webe ľudia zvyknutí viac než u nás, čaká Spojené kráľovstvo tieto Vianoce rekord. Nemilý. Nakupujúci by mali len v decembri na podvodoch prísť o 1,3 miliardy libier.

1. Priveľké zľavy

Ako VÚB radí, netreba sa dať nachytať na rôzne falošné ponuky propagované cez Facebook alebo e-mail, ktoré ponúkajú výpredaj značkového tovaru za podozrivo nízke ceny, niekedy v zľave aj „mínus 90 percent" (napríklad výpredaj značkových slnečných okuliarov za 15,99 eura, pričom pôvodná cena bola 199,99 eura).

Častokrát ide o podvodné a nezabezpečené webové stránky, so servermi umiestnenými najmä v Čine, ktoré pri platbe zbierajú údaje o platobných kartách používateľov. Útočník tak získa všetky informácie potrebné k tomu, aby uskutočnil finančný prevod z danej karty.

Objednaný tovar je falošný, nekvalitný a väčšinou ho ani nedoručia. Podvodníci zneužívajú meno známeho výrobcu a dôverčivosť kupujúceho. Dôveryhodnosť webovej stránky si možno pred nákupom tovaru overiť napríklad na stránke Scamadviser.com.

2. Falošné online obchody

Nákupný ruch využívajú podvodníci aj na vytvorenie falošných obchodov s atraktívnou ponukou. Treba si preto pozerať recencie a kontaktné údaje o firme.

Pri e-shopoch, ktoré požadujú osobné informácie treba hľadať https:// alebo zámku v URL lište prehliadača. Klikom na ikonu zámku sa dá overiť platnosť certifikátu.

URL adresy internet bankingu je dobré zadávať vždy ručne. Možno sa tak vyhnúť podvodným stránkam napodobňujúcim tie oficiálne. Po ukončení transakcie sa treba vždy odhlásiť.

3. Charitatívny phishing

Ako upozorňuje britský denník The Times, podvodníci radi využívajú vianočný čas na to, aby zacielili na city ľudí a zvýšený sklon k charite. Posielajú e-maily, ktoré sa tvária ako oficiálne správy od známych charitatívnych organizácií. Ak však niekto chce takto prispieť na konkrétny účel, mal by to robiť priamo cez stránky konkrétnych charít.

4. Falošné e-maily o doručení

Britské noviny upozorňujú aj na falošné správy o doručení od kuriérov, ponúkajúce možnosť sledovať polohu balíka. Spoliehajú sa na to, že ľudia si objednávajú veľa tovaru a strácajú prehľad o doručení, takže na takýto link kliknú. Stiahnuť si tak ale môžu aj malvér alebo sa dostanú na podvodnú stránku.

5. Podvody so zoznamom želaní

Keďže aj zoznamy želaní sa stávajú súčasťou online priestoru, aby uľahčili bezpečný výber darčeka pre blízkych, aj tu si treba dávať pozor. Môžu si ho prečítať aj podvodníci, a ak sú tam osobné dáta, ľudia riskujú krádež indentity, alebo sa k nim ľahšie dostanú osobne namierené phishingové podvody.

6. Podvodné zľavové kupóny

Aj toto je cesta, akou sa môžu podvodníci snažiť nalákať nakupujúceho kliknúť na link, ktorým sa môžu zavíriť alebo sa dostanú na podvodný e-shop. Nezaškodí si akýkoľvek kupón overiť priamo u obchodníka. Najmä sociálne siete môžu byť plné falošných zliav a reklám na podvodné stránky. Je lepšie na ne neklikať.

Pozor na verejné siete

Základným pravidlom bezpečného nakupovania cez internet je pripájanie z dôveryhodného a zabezpečeného zariadenia a platby robiť iba z vlastného smartfónu či počítača. Do elektronického bankovníctva by človek nemal pristipovať cez verejnú wi-fi.

Oveľa pozornejšie treba sledovať aj pohyby na účte a v prípade, že niečo nesedí, ihneď kontaktovať banku. Samozrejmosťou musí byť, že nikomu neposkytujeme osobné údaje a prístupové heslá a údaje z platobnej karty nie sú uložené v žiadnom elektronickom zariadení.

Ako dodáva VÚB, heslá do internetového bankovníctva treba meniť, nepoužívať ho pri žiadnych iných stránkach a vhodné je chrániť sa cez technológiu 3D Secure. Ten ponúka možnosť dodatočnej autorizácie platieb kartou esemeskou alebo jednorazovým bezpečnostným kódom.