V novom roku sa dôchodky zvýšia o 1,3 percenta mesačnej sumy. O zvýšenie netreba žiadať, poberatelia dôchodkov dostanú od Sociálnej poisťovne (SP) písomné rozhodnutie o zvýšení a prvýkrát ich dostanú vyplatené v januárovom výplatnom termíne. Pripomenula to hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

Minimálny dôchodok sa nemení

Naopak, suma minimálneho dôchodku sa od nového roka nemení. ,,Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 valorizuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok (o 1,3 percenta). SP ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok," podotkla hovorkyňa.

dochodca
Neprehliadnite

Garantované fondy zaručujú akurát to, že nezarobíte. S rastúcou infláciou je to ešte horšie

Ak bude po zvýšení pôvodného dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a SP bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Zmení sa dôchodková hodnota

Hovorkyňa pripomenula aj kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku, ktorú záujemcovia nájdu na webovej stránke poisťovne.

Od 1. januára 2022 sa mení aj dôchodková hodnota, na rok 2022 bude na úrovni 15,13 eura. Dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniakova novela o sociálnom poistení dostala zelenú od vlády, ale bez rodičovského bonusu

V novom roku prichádza zmena aj pre dôchodcov žijúcich v susednej Českej republike poberajúcich dôchodok zo Slovenska. Už nebudú musieť SP predkladať doklady o žití. Postup sa uľahčí aj slovenským dôchodcom dostávajúcim penziu z Česka - po novom už budú musieť českej strane predkladať potvrdenie o žití iba raz ročne.