Senát umožnil prijatie novely, ktorá má na tento rok zmraziť platy všetkých ústavných činiteľov na minuloročnej úrovni. Rozhodol tak dnes na návrh ODS napriek odporúčaniam svojich výborov, podľa ktorých je novela protiústavná vzhľadom na zníženie príjmov sudcov. Novelu, ktorú zástupcovia justície zrejme napadnú na Ústavnom súde, tak teraz dostane na podpis prezident Miloš Zeman. Už v nedeľu oznámil, že návrh podpíše a nebude ho vetovať.

Politika je o symboloch

Senát využil ústavnú možnosť novelou sa nezaoberať, teda dovoliť jej prijatie bez možnosti ju napríklad upraviť. Za návrh predsedu senátorov ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 zo 62 prítomných senátorov, 14 sa zdržalo a len traja boli proti.

„Politika je tiež o symboloch, predstavitelia štátnej moci dýchajú s touto republikou," uviedol pri zdôvodnení svojho návrhu Nytra. Medzi razantných odporcov novely patril naopak podpredseda ústavno-právneho výboru Michael Canov, podľa ktorého je to prvýkrát, čo Senát nerešpektoval zásadné námietky týkajúce sa ústavnosti novely a procesu jej schválenia.

Nezávislosť sudcov by nemala byť ohrozená

Výška platov politikov, sudcov a prokurátorov sa stanovuje z platového základu, ktorý vychádza z predvlaňajšej priemernej mzdy. Od januára sa platový základ politikov, sudcov a žalobcov zdvihol o šesť percent. Novela ich má opäť znížiť. V prípade politikov to bude zo sumy 89 155 korún (3 666,97 eur) na 84 060 korún (3 457,41 eur). U sudcov má klesnúť zo 106 986 korún (4 400,36 eur) na 100 872 korún (4 148,89 eur) a u žalobcov z 96 287,40 korún (3 960,33 eur) na 90 748,80 korún (3 732,52 eur). „Príjmy sudcov a štátnych zástupcov sa neznížia do tej miery, že by to znamenalo ohrozenie ich nezávislosti," povedal senátorom minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda chce šetriť

Vláda chce novelou ušetriť štátu zhruba 600 miliónov českých korún (takmer 25 miliónov eur). Práve touto úsporou zdôvodnila potrebu zrýchleného schvaľovania novely. Podľa kritikov ani to nie je v súlade s ústavným poriadkom, ktorý umožňuje schválenie zákona v stave legislatívnej núdze v prípade, ak by hrozila škoda veľkého rozsahu. 

Ďalšie dôležité správy

Predsedovia koaličných strán v Česku sa dohodli na koaličnej zmluve a rozdelení postov.
Neprehliadnite

Česká vláda zmrazila platy politikov. Peniaze pridala zdravotníkom, policajtom či učiteľom