Ľudí, ktorí sa sami fotia v posilňovniach pred, počas alebo po cvičení a spravidla spolu so selfie uverejňujú aj motivačné statusy typu „Nikdy sa nevzdávaj!“, pozná azda každý. Fitness influenceri a kulturisti pôsobiaci na sociálnych sieťach verejne prezentujú len svoje najzdravšie a najaktívnejšie ja.

 

Problémom je, že títo ľudia využívajúci hashtagy ako #fitspiration (na Instagrame využitý takmer 18 miliónov ráz) sa podieľajú na vytváraní nezdravého sociálneho tlaku a predstavujú vážne nebezpečenstvo pre nemalý počet ľudí, ktorí sa usilujú o podobne dokonalý vzhľad.

Fyzická aktivita a vyvážený jedálniček sú dôležité, no posadnutosť cvičením má svoju temnú stránku. Ortorexia nervosa je termín, ktorý opisuje závislosť od zdravého stravovania sa a nadmerného cvičenia. Ak sa nelieči, môže viesť ku komplikáciám fyzického aj duševného charakteru.

Britský výskum pritom poukazuje, že vyššie riziko tejto závislosti súvisí s častejším používaním či sledovaním Instagramu, kde ľudia pravidelne prichádzajú do kontaktu s perfektnými obrázkami vyšportovaných tiel. Už vytváranie samotných selfie fotografií podľa mnohých štúdií nepriaznivo vplýva ako na krátkodobú náladu tak aj na dlhodobú psychiku. Viac sa téme venuje BBC.

Prečo nemáme našetrené

Pri fitness ešte chvíľku zostaneme. Collaborative Fund na svojom webe uverejnil krátke ponaučenie o tom, ako je možné, že hoci mnohí ľudia majú väčšie príjmy ako kedykoľvek predtým, nie sú schopní sa do budúcnosti finančne zabezpečiť. Určitú paralelu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa