Straty spôsobené krádežami, hackerskými útokmi a podvody v decentralizovanom financovaní (defi), čo je prosperujúci segment kryptomenového sektoru, v prvých siedmich mesiacoch tohto roka stúpli rekordne.

Straty z kriminality na celkovom trhu kryptomien však za sedem mesiacov prudko klesli na 681 miliónov dolárov, keď za celý rok 2020 predstavovali 1,9 miliardy dolárov a za rok 2019 dokonca 4,5 miliardy dolárov. Vyplýva to zo správy spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami CipherTrace.

Pokles celkovej kriminality u kryptomien je podľa investorov odrazom toho, že sa zvyšuje vyspelosť odvetví a zlepšuje sa bezpečnostná infraštruktúra.

Sektor defi na druhej strane zaznamenal od januára do júla rekordnú stratu z kriminálnej činnosti 474 miliónov USD. Aplikácie defi sú finančné platformy, ktoré umožňujú požičiavanie v kryptomenách mimo tradičnej banky.

„Nemalo by pre nás byť prekvapením, že ako ekosystém defi expanduje, tak spolu s ním expanduje aj kriminalita súvisiaca s defi,“ povedal agentúre Reuters generálny riaditeľ CipherTrace Dave Jevans.

Existujú dva typy zločinov defi. Sú to nabúranie do protokolu defi zvonku alebo tzv. ťahanie koberca (rug pull), čo je útok zvnútra, uviedol CipherTrace. Ťahanie koberca je prípad, keď vývojári kryptomeny opustia projekt a utečú s peniazmi investorov.

Väčšina kriminálnych prípadov súvisiacich s defi bola vykonaná zvonku. Tieto prípady predstavovali 76 percent všetkých defi zločinov.

Hacker
Neprehliadnite

Hackeri ukradli z platformy Poly Network kryptomeny v hodnote 600 miliónov dolárov