Bezprecedentné spoločné vystúpenie šéfov kontrarozviedok Spojených štátov a Spojeného kráľovstva vyvolalo nové obavy z Číny. Šéfovia lovcov špiónov totiž varovali, že Peking je odhodlaný ukradnúť podnikateľom ich technológiu pre konkurenčný zisk, píše denník The Guardian.

V londýnskom ústredí MI5

Riaditeľ britskej Bezpečnostnej služby, známej ako MI5, Ken McCallum a riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray sa spoločne postavili pred publikum na tlačovej konferencii v londýnskom ústredí MI5 v rámci „prejavu západnej solidarity", poznamenal The Guardian.

Wray opätovne potvrdil dlhodobé obavy z ekonomickej špionáže a hackerských operácií zo strany Číny, ako aj snahy čínskej vlády udusiť nesúhlas v zahraničí.

Najväčšia dlhodobá hrozba

„Stále vidíme, že je to čínska vláda, ktorá predstavuje najväčšiu dlhodobú hrozbu pre našu ekonomickú a národnú bezpečnosť, a tým 'našu' mám na mysli oba naše národy, spolu s našimi spojencami v Európe a inde," povedal Wray.

Podľa jeho slov bola čínska vláda „nastavená na ukradnutie vašej technológie, nech už je to čokoľvek, čo udržiava váš priemysel, a použiť ju na podkopanie vášho podnikania a ovládnutie vášho trhu“.

Ken McCallum pripomenul, že MI5 vedie sedemkrát viac vyšetrovaní v Číne ako pred štyrmi rokmi. „Dnes je to prvýkrát, čo šéfovia FBI a MI5 zdieľajú verejnú platformu... Robíme to preto, aby sme vyslali najjasnejší signál, aký môžeme vyslať v súvislosti s obrovskou spoločnou výzvou: Čínou."

Podľa šéfa MI5 predstavuje čínska vláda a jej „skrytý tlak na celom svete“ „najvýraznejšiu výzvu, ktorej čelíme". „Môže to pôsobiť abstraktne. Ale je to skutočné a naliehavé... Musíme sa o tom porozprávať. Musíme konať."

Je to naopak, tvrdí Čína

Hovorca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone odmietol obvinenia západných lídrov. Čína podľa neho „rozhodne odmieta všetky formy kybernetických útokov a bojuje proti nim“. „Nikdy nebudeme podnecovať, podporovať ani tolerovať kybernetické útoky."

K súčasnému napätiu medzi Čínou a Taiwanom šéf FBI povedal, že akékoľvek násilné prevzatie moci na tomto ostrovnom štáte zo strany Číny „by bol jeden z najhorších zlomov v podnikaní, aký kedy svet videl“. Dúfa, že Čína si vzala príklad z toho, čo sa stane, „keď sa prepočítate“ - ako Rusko.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 archív Washington - Na archívnej snímke z 13. novembra 2018 senátor Bill Nelson počas tlačovej konferencie v Kapitole vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v piatok 19. marca 2021 navrhol Nelsona, bývalého senátora a astronauta za šéfa NASA. FOTO TASR/AP

 
FILE - In this Nov. 13, 2018 file photo, Sen. Bill Nelson, D-Fla., attends a news conference at the Capitol in Washington.  President Joe Biden has chosen Nelson, a former senator from Florida who flew on the space shuttle to lea
Neprehliadnite

NASA tvrdí, že Čína sa snaží „obsadiť" Mesiac, Peking to rázne odmieta