Ministri zahraničných vecí EÚ sa v noci na štvrtok dohodli, že pripravia nové protiruské sankcie a navýšia dodávky zbraní pre Ukrajinu. Ide o reakciu na vyhlásenie prvej ruskej mobilizácie od druhej svetovej vojny, ktorú v stredu nariadil ruský prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dôležité sektory ruskej ekonomiky

Ministri zahraničných vecí 27 členských krajín Európskej únie sa v súčasnosti nachádzajú v New Yorku na každoročnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zvolal v rámci reakcie na Putinove nariadenie ich mimoriadne stretnutie.

Šéfov rezortov diplomacií EÚ na stretnutí najskôr oboznámil so situáciou ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ministri zahraničných vecí následne súhlasili, že poveria svoje tímy prípravou ôsmeho sankčného balíka. Tie budú zamerané na ,,dôležitejšie sektory ruskej ekonomiky a budú naďalej cielené na ľudí zodpovedných za vojnu a agresiu na Ukrajine," uviedol Josep Borrell.

Ministri sa zídu na ďalšom formálnom stretnutí v polovici októbra a mohli by na ňom tento sankčný balík formálne schváliť.

Zlomové vyhlásenie

Šéfovia diplomacií EÚ sa okrem toho dohodli na navýšení dodávok zbraní smerujúcich na Ukrajinu. Borrell odmietol konkretizovať o aký typ sankcií alebo vojenskej pomoci pôjde, no uviedol, že verí, že krajiny EÚ ,,jednomyseľne" podporia nové opatrenia.

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v Moskvou ovládaných oblastiach na východe a juhu Ukrajiny o pripojení k Rusku. Šéf Kremľa taktiež avizoval, že Rusko — ktoré je jadrovou veľmocou — je na ochranu svojho územia odhodlané použiť ,,všetky dostupné prostriedky".

Tieto Putinove vyhlásenia podľa Borrella svedčia o panike a zúfalstve. ,,Je jasné, že Putin sa snaží Ukrajinu zničiť," povedal.

Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu v rozhovore pre Reuters uviedol, že ruský prezident sa snaží vystrašiť a rozdeliť Západ, no Putinove posledné vyhlásenie bolo ,,zlomové". 

Ďalšie dôležité správy

WA 75 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vedie videokonferenciu o ekonomických otázkach zo svojej rezidencie Novo-Ogaryovo pri Moskve v pondelok 19. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin chairs a meeting on economic issues via videoconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Monday, Sept. 19, 2022. (Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin získal od Stalina dobré karty v energetickom pokri. Eso mu práve vypadlo