Sedemročné funkčné obdobie začne Mitríkovi plynúť od 21. mája. Niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca SDKÚ-DS a bývalého šéfa SIS Mitríka navrhol za kandidáta poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov tajnej voľby.

Prokurátor a bývalý štátny tajomník rezortu vnútra za Daniela Lipšica Maroš Žilinka, ktorého nominovalo KDH a ďalšie opozičné strany, a pod ktorého kandidatúru sa podpísalo šesťdesiat opozičných poslancov, získal vo voľbách podporu 54 zo 142 prítomných poslancov. Proti bolo 65 zákonodarcov, zdržalo sa ich 22. 

„Smer nikdy nemal záujem zvoliť kandidáta opozície za predsedu NKÚ. V dnešnej voľbe bol len jeden opozičný kandidát – Maroš Žilinka a dvaja kandidáti Smeru, ktorých im nanominovali poslanci Frešo, Kuffa a Kvasnička. Smer si zvolil svojho kandidáta, takže vládu strany Smer bude „kontrolovať“ kandidát strany Smer. Touto voľbou strana Smer taktiež poprela všetky predchádzajúce sľuby o tom, že zvolí kandidáta, na ktorom sa zhodne podstatná časť opozície. Na kandidátovi M. Žilinkovi sa zhodla celá opozícia (okrem Freša, Kuffu a Kvasničku), ale Smer si aj tak zvolil svojho kandidáta. To len potvrdilo skutočnosť, že Smer nikdy nemal reálny záujem umožniť kontrolu vlády a zvoliť kandidáta opozície na tento post," povedal k voľbe predseda Most-Híd Béla Bugár.

Frešo zlý pocit nemá

P. Frešo tvrdí, že K. Mitrík je normálny štandardný predseda Najvyššieho kontrolného úradu. Ako povedal novinárom, on K. Mitríka navrhol ako opozičný poslanec. „Mitrík je normálny šéf NKÚ. Voľba bola jednoznačná,“ povedal s tým, že každý predseda NKÚ by bol zvolený hlasmi Smeru-SD, pretože vládna strana má v parlamente väčšinu.

P. Frešo necíti zlý pocit z voľby Mitríka. Tvrdí, že pri návrhu Mitríka hralo nulovú úlohu to, že si ho želal ako kandidáta aj premiér Robert Fico. „O Mitríkovi sme v klube SDKÚ-DS hovorili od roku 2012,“ uviedol.

Bývalá kvestorka Univerzity Palackého v Olomouci a exšéfka služobného úradu ministerstva školstva za Dušana Čaploviča a Petra Pellegriniho Henrieta Crkoňová, ktorá bola kandidátkou Mariána Kvasničku (KDH) a Štefana Kuffu (OĽaNO), získala päť hlasov zo 142 prítomných zákonodarcov.

Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post šéfa NKÚ po parlamentných voľbách v roku 2012. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom. Smer-SD a R. Fico argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo.

Neskôr prišlo KDH s kandidátom Marošom Žilinkom. Z volieb ho však stiahlo. V lete 2014 sa hovorilo, že Smer-SD je pripravený podporiť Pavla Hrušovského. Bývalý šéf NR SR Pavol Paška však voľbu nevypísal.

Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012. Keďže parlament doteraz nevedel zvoliť jeho nástupcu, zostával na čele úradu.