Šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej obchodnej organizácie rovnako ako nemecký kancelár varovali pred negatívnym vplyvom deglobalizácie na svetovú ekonomiku. Všetci traja lídri namiesto toho požadujú rozumnú diverzifikáciu dodávateľských reťazcov.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne uviedla, že globalizácia čelí najväčšej výzve od druhej svetovej vojny. Príčinou je pandémia ochorenia covid-19 a ruská vojna na Ukrajine.

Šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová varovala pred rozdelením globálnej ekonomiky na dva obchodné bloky. To by podľa nej v dlhodobom hľadisku znížilo svetový hrubý domáci produkt (HDP) o 5 percent.

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza je pri riešení aktuálnych kríz potrebná spolupráca. „Tieto veľké výzvy môžeme zvládnuť len spoločne,“ uviedol Scholz. Deglobalizácia, odpojenie obchodných blokov, protekcionizmus nie sú riešením. Podľa Scholza je potrebná „inteligentná globalizácia“, v ktorej sa podporí odolnosť a zníži závislosť.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Washington - Na snímke šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová hovorí 6. októbra 2022 vo Washingtone. MMF zhorší na budúci týždeň prognózu vývoja svetovej ekonomiky v budúcom roku. Uviedla to vo štvrtok šéfka MMF Kristalina Georgievová, pričom ako dôvod uviedla zvyšujúce sa riziko recesie a finančnej nestability. FOTO TASR/AP
International Monetary Fund Managing Director Kristalina Georgieva speaks on the global economic outlook and key issues to be addressed at the
Neprehliadnite

Čínska ekonomika môže rásť pomalšie, než sa očakáva, varovala šéfka MMF