Uviedla to generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová. Upozornila, že nedostatok pšenice a hnojív spôsobený vojnou by mohol zasiahnuť najmä africké krajiny.

Vojna teraz bráni vo vývoze miliónov ton obilia z ukrajinských skladov a prístavov, čo vedie k prudkému rastu cien. Ukrajina je významným vývozcom pšenice, na jej globálnych dodávkach sa podieľa zhruba deviatimi percentami. Má tiež 42-percentný podiel na globálnom trhu so slnečnicovým olejom a 16-percentný podiel na globálnom trhu s kukuricou, uvádza BBC.

Šéfka WTO upozornila, že ceny pšenice už sa v porovnaní s minulým rokom zvýšili o 59 percent. Slnečnicový olej podľa nej zdražel o 30 percent a kukurica o 23 percent.

OSN sa teraz snaží vytvoriť mechanizmus na vývoz ukrajinského obilia po mori za asistencie Turecka. Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova ale Ukrajina musí najprv odmínovať svoje prístavy v Čiernom mori. Ukrajina zase požaduje dostatočné bezpečnostné záruky a vyjadruje obavy, že Rusko námorný koridor pre vývoz obilia zneužije na útoky z mora.

Ďalšie dôležité správy

JB 10 Moskva - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov rozpráva počas Medzinárodnej vedeckej a praktickej konferencie
Neprehliadnite

Ukrajinský novinár sa opýtal Lavrova, čo ukradnuté už Rusko okrem obilia predalo