Invázia Ruska na Ukrajinu by mohla spôsobiť roztrieštenosť globálnej ekonomiky, varovala na svojom blogu šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zrušenie desiatky rokov trvajúcej integrácie by podľa nej znamenalo, že svet by sa stal chudobnejším a nebezpečnejším.

Obmedzenie obchodu

Viac ako 30 krajín obmedzilo obchod s potravinami, energiami a ďalšími komoditami. Georgievová uviedla, že krajiny sveta by mali zmierniť obchodné bariéry, aby sa znížil nedostatok a ceny. Štáty by tiež mali diverzifikovať dovoz, aby zabezpečili fungovanie dodávateľských reťazcov a znížili straty z ich narušenia.

Dvadsať najväčších ekonomík sveta zo skupiny G20 by tiež malo zlepšiť svoj spoločný rámec na riešenie reštrukturalizácie dlhu, ktorý by pomohol riešiť zraniteľnosť.

„Náklady na ďalšiu dezintegráciu by boli enormné pre všetky krajiny," uviedla Georgievová spolu so svojou prvou námestníčkou Gitou Gopinathovou a vedúcou oddelenia stratégie, politiky a preskúmania Ceylou Pazarbasiogluovou. Dôsledky by pocítili ľudia na všetkých príjmových úrovniach, od vysoko platených odborníkov a pracovníkov tovární zo strednej triedy až po nízkopríjmových robotníkov, ktorí sú závislí na dovoze potravín. Viac ľudí by sa potom vydalo na nebezpečnú cestu za príležitosťami inde.

Globalizácia v dlhodobom horizonte

Bloomberg Economics minulý týždeň zverejnil výsledky simulácie, ako by mohol vyzerať zrýchlený zvrat globalizácie v dlhodobom horizonte. Ukázali, že planéta by bola výrazne chudobnejšia a menej produktívna a obchod by sa vrátil na úroveň, na ktorej bol pred vstupom Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Inflácia by pravdepodobne bola vyššia a kolísavejšia.

Predstaviteľky MMF tiež na blogu uviedli, že cezhraničné platobné systémy by mali byť modernizované. Krajiny by mali spolupracovať na vytvorení verejnej digitálnej platformy na vybavovanie prevodov, aby sa znížili náklady a zvýšila bezpečnosť. Štáty musia tiež spolupracovať pri riešení klimatických zmien.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke žatva pšenice firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 4. júla 2018. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Putin chce potravinovou krízou vyvolať prílev utečencov do Európy