Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová je presvedčená, že Spojené štáty sa vyhnú vyhláseniu platobnej neschopnosti.

Uviedla to v stredu na ekonomickom fóre v Katare.

Vždy dosiahli dohodu

Americkej vláde hrozí, že na budúci mesiac nebude schopná splácať svoje dlhy, ak Kongres nezvýši strop na vládne pôžičky zo súčasných 31,4 bilióna dolárov. Zlyhanie Spojených štátov, najväčšej svetovej ekonomiky, by vyvolalo otrasy na globálnych trhoch.

Ostatné kolo rozhovorov o dlhovom strope medzi demokratmi prezidenta Joea Bidena a republikánmi z Kongresu sa v utorok skončilo bez pokroku. USA hrozí, že im 1. júna dôjdu finančné prostriedky.

Šéfka menového fondu pripomenula, že Spojené štáty aj v minulosti opakovane čelili riziku neplatenia dlhu, ale nakoniec v hodine dvanástej vždy dosiahli dohodu. Verí preto, že aj tentoraz sa to vyrieši. Dodala, že washingtonská dráma je „zbytočná pre svetovú ekonomiku, ktorá aj bez toho čelí veľkej neistote".

Ministri financií zo Saudskej Arábie a Kataru, ktorí sa pripojili k Georgievovej na panelovej diskusii, sa zhodli na tom, že dohoda o dlhovom strope USA je potrebná skôr ako neskôr. Pripomenuli, že nie je dobré zahrávať sa s medzinárodnými trhmi.

Georgievová uviedla tiež, že centrálne banky musia udržiavať úrokové sadzby na vysokej úrovni, aby skrotili infláciu, ale v roku 2024 by malo dôjsť k zlepšeniu.

Dolár ostane rezervnou menou

Miera inflácie v mnohých krajinách už síce dosiahla svoj vrchol, ale „jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, stále neklesá tak, ako by mala v dôsledku veľmi tvrdohlavým cenám potravín", poznamenala.

„Úrokové sadzby sú vysoké, zostanú vysoké dlhšie, ale očakávame, že v roku 2024 alebo začiatkom roku 2025 sa situácia zmení."

Podľa šéfky Medzinárodného menového fondu americký dolár pravdepodobne zostane globálnou rezervnou menou napriek čoraz častejším krokom niektorých krajín, ktoré sa snažia znížiť svoju závislosť od dolára.

„Neočakávame rýchly presun dolárových rezerv, pretože dôvodom, prečo je dolár rezervnou menou, je sila americkej ekonomiky a hĺbka jej kapitálových trhov," dodala Georgievová.

Ďalšie dôležité správy

Predsedu vlády SR Roberta Fica prijal 21. novembra 2013 vo Washingtone americký prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden. Stretnutie v Bielom dome trvalo hodinu. Na snímke pohľad na Biely dom. FOTO TASR - Paul Martinka
Neprehliadnite

Na americkej kríze dlhového stropu získajú dlhopisy s dlhšou splatnosťou, ale riziko je vysoké