Napriek výraznému rozdielu v prvom kole verí, že do druhého kola štartujú so Zuzanou Čaputovou z rovnakej štartovacej čiary.

Podľa svojich slov urobí všetko preto, aby oslovil väčšinu voličov na Slovensku. „Určite nechcem bojovať proti zlu, ako je to prezentované protistranou. Rozhodne nechcem deliť ľudí na dobrých a zlých, na slušných a neslušných. Chcem byť prezidentom všetkých ľudí na Slovensku,” avizoval.

Šefčovič chce byť po postupe za tradičného kresťana. Predtým sa zastával práv LGBTI

Zdroj: TASR

Šefčovičova podpora pre LGBT

Nasledujúce dni tiež podľa neho potvrdia, že on a Z. Čaputová sú veľmi odlišní kandidáti. Naznačuje tak, že sa bude opierať o kultúrno-etické témy, ako sú napríklad interrupcie či adopcie detí homosexuálnymi pármi.

Jeho súperka je totiž liberálka, ktorá verejne podporila právo žien na prerušenie tehotenstva a v kampani vyjadrila názor, že opusteným deťom by sa lepšie vyrastalo u homosexuálneho páru než v detskom domove. Zároveň vyhlásila, že z pozície prezidentky nebude presadzovať LGBT agendu.

Práva homosexuálov v minulosti podporoval aj M. Šefčovič. „Či už ide o prístup k zdravotnej dokumentácii, riadenie spoločného majetku, alebo preberanie doporučených zásielok na pošte. Hľadaním praktických riešení na tieto otázky by sa vlastne štandardy aj tejto LGBTI komunity zvýšili a približovali k tomu, čo je dnes prítomné a bez nejakých veľkých emócií normálne vnímané aj v západných krajinách EÚ,“ tvrdil v roku 2014, keď sa na Slovensku konalo referendum Aliancie za rodinu.

Dvojtvárnosť mu počas volebnej noci vytkol aj neúspešný kandidát František Mikloško. V otázke prerušenia tehotenstva podľa neho v minulosti prezentoval postoj európskych liberálov, a pri stretnutí so slovenskými cirkevnými predstaviteľmi vyjadril úplne iný názor. Považuje to za neprijateľné.

Vytiahol Ficovu taktiku

M. Šefčovič tiež vyjadril nádej, že druhé kolo bude viac o programe. Okrem zdôrazňovania vlastného sa vraj chce podrobnejšie pozrieť na program Progresívneho Slovenska, ktorého je Z. Čaputová podpredsedníčkou.

Zdôrazňoval svoju nezávislosť, hoci kandiduje vďaka podpisom poslancov Smeru a od strany tiež dostal finančnú podporu pre kampaň.

Rád by tiež presadzoval svoj pohľad na sociálnu politiku, ktorý má podľa svojich slov odlišný od súperky. V kampani opakovane upozorňuje na situáciu dôchodcov a mladých rodín.

Do popredia sa snažil posunúť aj svoje skúsenosti. Podobnú taktiku využíval aj Robert Fico pri súboji s v nepolitikom Andrejom Kiskom.

Dianie okolo prezidentských volieb sme podrobne sledovali až do noci zo soboty na nedeľu. Všetky podrobnosti sa dozviete tu.

Šefčovič chce byť po postupe za tradičného kresťana. Predtým sa zastával práv LGBTI

Zdroj: TASR