Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne odchádza, ale základný problém ostáva - možnosť subjektívneho, osobného rozhodovania o peniazoch ľudí určených na starostlivosť o ich zdravie. Uviedol to prezident Andrej Kiska v reakcii na abdikáciu šéfa VšZP Marcela Foraia. Ako upozornila hlava štátu, cez VšZP prejde skoro 70 percent verejných peňazí v zdravotníctve. "Uzatváraním zmlúv a nastavovaním parametrov je štátna poisťovňa jedným z hlavných subjektov zodpovedných za zlý, v niektorých smeroch až úbohý stav nášho zdravotníctva," komentoval prezident.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plánuje nakúpiť 25 nových dvojsystémových elektrických vlakov predbežne za 160 miliónov eur bez DPH (192 miliónov eur vrátane dane). Vlaky pre rýchlosť do 160 kilometrov za hodinu chce získať počas piatich rokov a používať v regionálnej doprave. Ako vyplýva z vyhlásenej užšej súťaže, dodanie nových vlakov by malo byť financované z peňazí Európskej únie a zo štátneho rozpočtu cez nový Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020, ako aj z vlastných zdrojov železničiarov.

Generálny riaditeľ nemeckej automobilky Volkswagen Martin Winterkorn rezignoval na svoju funkciu a vzal tak na seba zodpovednosť za škandál falšovania emisných testov v Spojených štátoch. "Volkswagen potrebuje nový začiatok, tiež pokiaľ ide o osadenstvo. Mojou rezignáciou uvoľňujem cestu novému začiatku," povedal vo vyhlásení M. Winterkorn, ktorý bol vo funkcii osem rokov. Zároveň dodal, že je šokovaný udalosťami posledných dní a najviac tým, že v automobilke bolo možné pochybenie na takej úrovni. Členovia dozornej rady VW v samostatnom vyhlásení uviedli, že v najbližších dňoch "padnú ďalšie hlavy". Medzinárodné vyšetrovanie sa snaží zistiť, kto je zodpovedný za najväčší škandál spoločnosti v jej 78-ročnej histórii. 

Šéf Volkswagenu odstúpil, padnú aj ďalšie hlavy

Martin Winterkorn Zdroj: SITA / AP

Aktivita v čínskom priemyselnom sektore v septembri nečakane oslabila na 6,5-ročné minimum, čo vyvoláva obavy z prudšieho spomalenie druhej najväčšej ekonomiky na svete. Index nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavujú analytická skupina Caixin a agentúra Markit, podľa predbežných výsledkov v septembri klesol na 47 bodov z augustových 47,3 bodu, hoci trh očakával, že posilní na 47,5 bodu. Hodnota PMI tak oslabila na najnižšiu úroveň od marca 2009. PMI pod hranicou 50 bodov naznačuje zmenšovanie sektora.

Okresný súd v ruskom meste Jaroslavľ udelil amnestiu námestníkovi riaditeľa leteckej spoločnosti Jak-servis Vadimovi Timofejevovi - jedinému obžalovanému v prípade havárie lietadla, pri ktorej zahynuli hráči miestneho hokejového klubu Lokomotiv vrátane slovenského reprezentanta Pavla Demitru. Informovala o tom agentúra RIA Novosti. Sudca najprv vyniesol verdikt o piatich rokoch odňatia slobody, ale vzápätí ho trestu zbavil vzhľadom na amnestiu vyhlásenú pri príležitosti 70. výročia víťazstva nad fašizmom. Záznam o treste sa V. Timofejevovi vymaže.

Nemecký priemyselný konglomerát Siemens zruší v domovskej krajine "výrazne" menej pracovných miest, než pôvodne plánoval. K rozhodnutiu prispeli lepšie objednávky a splnenie interných cieľov pri znižovaní nákladov v niektorých prevádzkach firmy, informoval denník Handelsblatt, pričom sa dovolával na zdroje blízke rokovaniam medzi vedením firmy a predstaviteľmi zamestnancov. Siemens medializované informácie bližšie nekomentoval a obmedzil sa iba na konštatovanie, že rozhovory pokračujú. Siemens v máji oznámil plán zrušiť 4 500 pracovných miest potom, čo sa už skôr rozhodol znížiť počty zamestnancov o 7 400. Dodatočne ohlásené škrty mali v Nemecku zasiahnuť 2 200 ľudí. Pre koncern pracuje na celom svete zhruba 340-tisíc zamestnancov, z toho 115-tisíc v Nemecku. 

Šéf Volkswagenu odstúpil, padnú aj ďalšie hlavy

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.