„Úprimne, nie som si istý, že zastropovanie ceny ruských energií je dobrý nápad,“ povedal Patrick Pouyanné na Energy Intelligence Forum, zhromaždení priemyselných lídrov v Londýne. Reagoval tak na návrhy, s ktorými sa pohrávajú lídri skupiny G7.

„Vrátilo by to náskok Vladimirovi Putinovi a to by som nikdy neurobil.“

Európska únia minulý týždeň navrhla nové sankcie proti Rusku, ktorých súčasťou by malo byť aj zastropovanie cien ropy. Návrh by museli schváliť všetky členské štáty.

„Som si istý, že pokiaľ to urobíme, Putin povie ‚nepredávame moju ropu,‘ a cena nebude deväťdesiatpäť dolárov, bude stopäťdesiat,“ povedal P. Pouyanné. „To by som mu nedal.“

P. Pouyanné sa takto vyjadril v stredu. V rovnaký deň padlo rozhodnutie OPEC-u a jeho ruských spojencov znížiť produkciu ropy. Od novembra chcú tieto krajiny znížiť ťažbu o dva milióny barelov denne, aby ceny opäť začali rásť.

Predseda predstavenstva Shellu Ben van Beurden vyjadril na Energy Intelligence Forum podobný postoj: účinnosť cenového stropu pre ruskú ropu je nepravdepodobná. Rusko v stredu varovalo, že táto politika by negatívne ovplyvnila svetové hospodárstvo.

„Takýto nástroj by narušil všetky trhové mechanizmy a mohol by vážne poškodiť svetovú ekonomiku,“ povedal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak štátnym médiám. Ruské firmy podľa A. Novaka prestanú zásobovať krajiny, ktoré strop zavedú.

Ďalšie dôležité správy

KK55 -  Ruské tanky počas veľkého rusko-bieloruského vojenského cvičenia Západ 2017 neďaleko Petrohradu 18. septembra 2017. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil dnes miesto konania veľkých rusko-bieloruských vojenských cvičení Západ 2017, v súvislosti s ktorými vyjadrila Severoatlantická aliancia značné znepokojenie. FOTO TASR /AP 
Russian tanks advance during a military exercise at a training ground at the Luzhsky Range, near St. Petersburg, Russia, Monday, Sept. 18, 2017. The Zapad (West)
Neprehliadnite

The Wall Street Journal: Rusko je v súčasnosti najväčším dodávateľom zbraní Ukrajine