B. Šafárik doručil listom zámer rezignovať na funkciu generálneho riaditeľa správnej rade ešte minulý týždeň. Na utorňajšom zasadnutí správna rada následne vymenovala do funkcie s pôsobnosťou od 25. novembra nového generálneho riaditeľa Martina Holáka.

„Rozhodol som sa tak z dôvodu, aby SBA mohla pokračovať v plnení úloh pri podpore malého a stredného podnikania na Slovensku, a to bez mediálneho tlaku, ktorému bola vystavená nielen SBA, ale ja sám a to v súvislosti s realizáciou medzinárodného podujatia TechMatch Slovakia 2015,“ uviedol podľa denníka Sme vo vyhlásení B. Šafárik.

Za realizáciu konferencie TechMatch Slovakia 2015 prebral manažérsku zodpovednosť, no vinu si neuznal a povedal, že za ňou v „plnej miere stojí“.

Rezort hospodárstva začal vykonávať audit v SBA na základe zistených skutočností súvisiacich s organizovaním konferencie TechMatch a hospodárením spoločnosti. B. Šafárik mal následne obmedzené právomoci. 

Ako v utorok uviedla M. Žiaková, kontrola v SBA stále pokračuje.

Agentúra SBA sa stala terčom kritiky pre náklady na konferenciu TechMatch Slovakia 2015, ktorú viacerí IT odborníci, verejnosť aj politická opozícia označili za predraženú, keďže dohodnutá čiastka rámcovej zmluvy pôvodne dosahovala viac ako 1,4 milióna eur.

B. Šafárik ešte v piatok 9. októbra povedal, že rozpočet konferencie sa už znížil o 300-tisíc eur na 1,1 milióna eur a mal by sa ešte meniť smerom dole v závislosti od reálne vykonaných služieb.

Pred časom predseda strany Nova Daniel Lipšic a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič upozornili na ďalšiu zmluvu uzavretú agentúrou SBA, ktorú takisto označili za predraženú a nevýhodnú. Ide o zmluvu na prenájom kancelárií v objekte Twin City v oblasti Mlynských Nív v Bratislave. Výška celkovej zazmluvnenej čiastky predstavuje 4,3 milióna eur a podľa opozičných politikov bola dohodnutá suma dvojnásobne predražená.

SBA je štátna agentúra na podporu malých a stredných podnikov. Vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou EÚ a vlády SR.