Môžete Slovákov uistiť, že sa na tunajších bitúnkoch nedejú podobné podvody s chorými zvieratami ako sa odhalilo v niektorých prevádzkach v Poľsku?

Podvody sú vždy výsledkom toho, ak dozor nie je primerane precízny a prísny. Kvalitu nášho dozoru si strážime tým, že u nás celý kolobeh potravín od poľa až na pulty obchodov stráži iba jedna organizácia – Štátna veterinárna a potravinová správa. Vedenie je jednotné. Rovnako ako pokyny do každého jedného regiónu.

Veterinári schvaľujú našim farmárom, ktoré zviera môžu predať na bitúnok a ktoré musí ísť do kafilérie. Je to len podľa našich pokynov. Rovnako iba naši veterinári kontrolujú, ako sa každé jedno zviera spracuje na bitúnku. Nevyhovujúci kus zo spracovania na ľudskú výživu bez pardónu vyraďujeme. Potom ide len do kafilérie či na výrobu konzerv pre zvieratá.

Kontrola zvierat pred porážkou je teda až dvojstupňová. Nielen na bitúnku, ale aj na farme. A každý jeden kus zdravého mäsa sa z bitúnku dostane k ľuďom, až keď mu náš veterinár dá úradnú pečiatku. Všetko toto sú inak všeobecné pravidlá platné pre celú EÚ. V Poľsku chýba práve ta jednotná línia dozoru.

V čom spočíva nejednotnosť poľského dozoru?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa