Vojnové zločiny spáchané ruskou armádou na Ukrajine nemôžu byť zabudnuté a tí, ktorí sú za ne zodpovední, by mali byť postavení pred spravodlivosť. Vyhlásil to v utorok poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau počas návštevy Kyjeva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry PAP.

„Pred chvíľou som navštívil mesto Buča a na vlastné oči som videl dôsledky nezmyselnej krutosti, ktoré nedokážem opísať,“ uviedol Rau na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským rezortným kolegom Dmytrom Kulebom.

Zodpovedných postaviť pred spravodlivosť

Podľa šéfa poľskej diplomacie vstúpia ukrajinské mestá Buča, Irpiň, Hostomeľ a Boroďanka do dejín ako mestá, v ktorých boli páchané vojnové zločiny.

„Medzinárodné spoločenstvo má povinnosť vyvinúť všetku snahu na to, aby sa zodpovední za tieto príšerné zločiny postavili pred spravodlivosť,“ uviedol Rau.

Poľský minister opäť vyzval Rusko, aby stiahlo svojich vojakov za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny. „To násilie sa musí okamžite skončiť,“ vyhlásil Rau.

Poľsko je aj naďalej priateľom Ukrajiny

Šéf poľskej diplomacie ďalej uviedol, že svet je zjednotený v solidarite a pomoci Ukrajine a že Poľsko je aj naďalej priateľom Ukrajiny. „Budeme stále rozvíjať naše silné bilaterálne vzťahy a som presvedčený o tom, že Poľsko a Ukrajina majú spoločnú budúcnosť v zjednotenej Európe,“ dodal Rau.

Počas utorkovej návštevy Ukrajiny sa Rau stretol aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, uviedla agentúra PAP bez podrobnejších informácií.

Ďalšie dôležité správy

EBE 33 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok 25. júla 2022 zúčastňuje na zasadnutí vlády v Moskve. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin attends a cabinet meeting in Moscow, Russia, Monday, July 25, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Schyľuje sa k najhoršiemu? Rusko tvrdí, že USA sú priamo zapojené do vojny na Ukrajine