Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann sa rozhodol ku koncu roka odstúpiť z funkcie, prekvapivý krok vysvetlil osobnými dôvodmi. Deutsche Bundesbank, ako sa menová autorita v Nemecku oficiálne nazýva, to uviedla vo svojom dnešnom oznámení.

Päťdesiattriročný Weidmann patrí k najkonzervatívnejšom členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorej je Bundesbank členom.

Podľa oznámenia banky požiadal Weidmann nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o uvoľnenie z funkcie k 31. decembru. Weidmann je najmladším šéfom nemeckej centrálnej banky v jej dejinách, do čela inštitúcie sa postavil v máji 2011.

„Dospel som k presvedčeniu, že viac ako desať rokov je dobrý časový úsek na to, aby sa začala nová kapitola - pre Bundesbank, ale aj pre mňa osobne,“ uviedol Weidmann v liste zamestnancom.

Weidmann poďakoval svojim kolegom v Rade guvernérov za otvorenú a konštruktívnu atmosféru v niekedy ťažkých diskusiách posledných rokov. Šéf nemeckej centrálnej banky bol známy tým, že skôr často kritizoval príliš uvoľnenú menovú politiku ECB.

Lojalitu a ochotu nachádzať kompromis ocenila u odchádzajúceho šéfa nemeckej centrálnej banky prezidentka ECB Christine Lagardeová.

„Jens je dobrý osobný priateľ, na ktorého lojalitu som sa vždy mohla spoľahnúť,“ uviedla dnes vo vyhlásení.

„Aj keď mal Jens jasný názor na menovú politiku, vždy na mňa zapôsobilo jeho hľadanie spoločného základu v Rade guvernérov, jeho empatia voči kolegom z eurosystému a jeho ochota nájsť kompromis,“ dodala.

Eurosystém je sieť centrálnych bánk krajín eurozóny, na čele ktorej stojí ECB.

Podľa zdrojov denníka Handelsblatt zvažoval Weidmann rezignáciu už dlhší čas. Najmä potom, čo sa novou prezidentkou ECB stala Lagardeová, pretože mal o post tiež záujem. Rozhodnutie však podľa zdrojov odďaľoval z úcty k Lagardeovej a tiež preto, že nechcel priťahovať veľa pozornosti.

Poľutovanie nad Weidmannovým odchodom vyjadril predseda Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner, o ktorom sa hovorí ako o kandidátovi na nemeckého ministra financií.

„Stál za menovou politikou orientovanou na stabilitu, ktorej význam narastá tvárou v tvár inflačným rizikám,“ opísal prístup odchádzajúceho bankára Lindner.

Handelsblatt uvádza, že Weidmann o svojom rozhodnutí dnes vopred telefonicky informoval kancelárku Angelu Merkelovú, spolkového prezidenta, prezidentku ECB aj súčasného ministra financií Olafa Scholza.

Scholza, ktorý je potom, čo jeho sociálni demokrati (SPD) vyhrali voľby, pravdepodobným kandidátom na kancelára, podľa denníka uistil, že jeho krok s voľbami nesúvisí.

Weidmann čoby vyštudovaný národohospodár bol najdôležitejším ekonomickým poradcom kancelárky Merkelovej a bol aj jedným z popredných architektov záchranných plánov za finančnej a ekonomickej krízy, poznamenal týždenník Der Spiegel.

Bankár, ktorý vždy trval na oddelení menovej a fiškálnej politiky, sa so svojím prístupom cítil v Rade guvernérov v menšine, dodáva Handelsblatt.

Obzvlášť ho znepokojovalo, ako sa v decembri rozhodne o budúcnosti núdzového pandemického programu nazývaného Peppa. Ten bude podľa aktuálneho plánu v platnosti do konca marca a ponúka ECB obzvlášť flexibilné možnosti nákupov štátnych dlhopisov, ktorými ECB môže podporiť jednotlivé krajiny, ako je napríklad Taliansko. Weidmann mal obavy, aby si ECB nechcela túto flexibilitu ponechať aj po skončení pandémie.

 In this  April 29, 2011 picture, Jens Weidmann, President of German Central Bank  receives his letter of appointment in Berlin. Weidmann  is questioning the need for the European Central Bank to embark on a new bond-buying program when the continent is being
Neprehliadnite

Vlády sa nemôžu donekonečna spoliehať na nízke úroky, tvrdí Weidmann