Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír je vinný z podplácania. Rozhodol o tom samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý vydal 3. apríla trestný rozkaz a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

„Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky,“ povedala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Odpor proti trestnému rozkazu môžu procesné strany podať do ôsmich dní od jeho doručenia.

„Po doručení a preskúmaní trestného rozkazu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v zákonom stanovenej lehote odpor,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Dodala, že bližšie informácie nebude prokuratúra poskytovať.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na guvernéra NBS a exministra financií Petra Kažimíra pre trestný čin podplácania vo februári. Opätovne ho obvinili z prečinu podplácania vlani na jeseň. Peter Kažimír vtedy cez svojho obhajcu odkázal, že sa necíti byť vinný. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír počas tlačovej konferencie NBS k ekonomickému a menovému vývoju - leto 2022. V Bratislave, 21. júna 2022. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prokurátor obžaloval guvernéra NBS Petra Kažimíra z korupcie