Ceny ropy obnovili pokles, ku ktorému prispeli slová šéfa americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna. Ten spochybnil účinnosť vakcín proti novému variantu koronavírusu označovanénu omikron. Cena severomorskej ropy Brent krátko po 10.00 SEČ vykazovala pokles o 3,1 percenta na 71,17 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) v rovnakom čase strácala 2,8 percenta a predávala sa za 68,02 dolára za barel.

OPEC a ďalší producenti sa dohodli na zvýšení produkcie
Neprehliadnite

Omikron porazil deltu a postavil OPEC aj trhy do pozoru

Šéf Moderny Stéphane Bancel v rozhovore s denníkom Financial Times uviedol, že na základe predbežných zistení sa domnieva, že terajšie vakcíny proti covidu-19 budú v boji s omikronom zrejme menej účinné. Dodal však, že na preukazné dáta treba počkať ešte asi dva týždne.

V kríze: Posledné zasadnutie koncernu OPEC sa skončilo pre spory Iránu so Saudskou Arábiou patom.
Neprehliadnite

Aliancia OPEC+ odložila plánované zasadanie o niekoľko dní

V piatok sa ceny ropy kvôli obavám z omikronu znížili zhruba o desať dolárov na barel, zaznamenali tak najprudší pokles od vlaňajšieho apríla. Brent zlacnil o 11,6 percenta a WTI o 13,1 percenta. V pondelok potom ceny časť strát zmazali, Brent si pripísal zhruba percento a WTI pridala 2,6 percenta.

Pozornosť obchodníkov sa teraz upiera na štvrtkové stretnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov. Narastajú špekulácie, že táto skupina, označovaná OPEC+, pozastaví zvyšovanie ťažby. V júli sa dohodla, že bude od augusta každý mesiac zvyšovať dennú produkciu o 400 000 barelov.


pôvodný súbor:39149.JPG
Neprehliadnite

Ceny ropy na svetových trhoch prudko vzrástli, môže za to aj omikron