Zakladateľ kryptomeny FTX Sam Bankman-Fried, ktorý žije na Bahamách, dnes odmietol špekulácie, že ušiel do Južnej Ameriky. Kryptomenová burza FTX v piatok oznámila, že vyhlásila v Spojených štátoch bankrot a požiada o súdnu ochranu pred veriteľmi. Cyperská komisia pre cenné papiere krátko nato potvrdila správy médií, že firme pozastavila licenciu pre pôsobenie v Európskej únii, aby ochránila investorov. Podľa zdrojov Reuters z platformy zmizli peniaze zákazníkov v hodnote zhruba miliardy dolárov.

Bankrot spoločnosti

Na Twitteri sa objavili špekulácie, že Bankman-Fried ušiel do Južnej Ameriky. To však zakladateľ FTX, ktorý žije na Bahamách, poprel. Novinárom Reuters dnes napísal, že je stále v tomto ostrovnom štáte v Karibiku.

Chaos okolo kryptoburzy FTX sa medzitým dnes prehĺbil, keď spoločnosť oznámila, že zistila neoprávnené transakcie, a analytici upozornili, že z platformy boli za podozrivých okolností presunuté milióny dolárov, píše Reuters.

Bankrot FTX vyhlásila po tom, ako zákazníci v priebehu 72 hodín vybrali z platformy šesť miliárd dolárov a konkurenčná burza Binance odstúpila od plánu FTX prevziať.

Z FTX podľa zdrojov Reuters zmizli peniaze zákazníkov v hodnote najmenej miliardy dolárov. Zakladateľ kryptoburzy Bankman-Fried podľa zdrojov agentúry previedol desať miliárd dolárov z peňazí zákazníkov do svojej obchodnej spoločnosti Almeda Research.

Podozrivé transakcie 

Nové problémy sa objavili dnes, keď hlavný právny zástupca FTX v USA Ryne Miller na Twitteri uviedol, že digitálne aktíva firmy boli presunuté do „studeného úložiska“, aby sa „zmiernili škody po vypozorovaní neoprávnených transakcií“. Studené úložisko označuje kryptopeňaženky, ktoré nie sú pripojené na internet, aby boli chránené pred hackermi.

Analytická spoločnosť Nansen uviedla, že za posledných 24 hodín zaznamenala odliv 659 miliónov dolárov z FTX International a FTX U.S.

Spoločnosť Elliptic, ktorá sa tiež zaoberá analýzou blockchainu, oznámila, že kryptoaktíva v hodnote približne 473 miliónov dolárov boli „dnes skoro ráno za podozrivých okolností presunuté z peňaženiek FTX“. Zároveň však uviedla, že nemôže potvrdiť, či boli tieto prostriedky odcudzené.

Ďalšie dôležité správy

KK20 archív Hongkong - Na archívnej snímke z 18. novembra 2021 reklamný plagát kryptomeny bitcoin na budove v Hongkongu. Bitcoin rovnako ako ďalšie kryptomeny sa vo štvrtok 10. marca 2022 oslabil a prišiel takmer o všetky stredajšie (9. 3.) zisky, keď odvetvie podporil optimizmus v súvislosti s reguláciou v USA.
FILE - An advertisement of Bitcoin, one of the cryptocurrencies, is displayed on a building in Hong Kong, on Nov. 18, 2021.  Originally a misspelling in an online forum, the term “HODL
Neprehliadnite

Kryptomenová burza FTX vyhlásila v USA bankrot, v EÚ musí zastaviť činnosť