Podľa M. Centena je brexit štrukturálnou zmenou - ekonomickou, sociálnou aj politickou -, preto je potrebné „umožniť všetkým typom ekonomických činiteľov, aby sa jej prispôsobili, a my robíme priamy opak“. Šéf neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, takzvanej Euroskupiny, si preto myslí, že „je už načase konečne vniesť jasnosť do tohto procesu, nech už bude východisko z tejto politickej krízy akékoľvek“.

Vláda premiéra B. Johnsona v uplynulom týždni v priebehu 48 hodín utrpela v parlamente štyri porážky, keď sa spojili poslanci naprieč stranami, aby zablokovali, že 31. októbra príde k brexitu bez dohody. Navyše tiež odmietli predčasné voľby.

V Európskej únii (EÚ) sa však už množia hlasy, že aj keby Londýn požiadal o ďalší odklad brexitu, aktuálne nie je dôvod vyhovieť takejto žiadosti, keďže Británia nie je schopná jasne povedať, čo chce. Napríklad francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v nedeľu odmietol v aktuálnej situácii podporiť možnosť ďalšieho odkladu brexitu.

Podľa M. Centena je pre pozorovateľa zo zahraničia ťažké pochopiť, čo sa deje na britskej politickej scéne. Upozornil, že firmám v EÚ aj Británii by pomohlo ukončenie neistoty, ktorá spôsobila, že odkladajú investičné rozhodnutia.

Európski predstavitelia vyjadrili prekvapenie nad vyjadreniami britského premiéra, že sa urobil pokrok k dohode o brexite. M. Centeno potvrdil, že Londýn nepredložil žiadne nové návrhy, ktoré by mohli prispieť k pokroku rokovaní.