Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell sa v sobotu v Teheráne stretol so šéfom iránskej diplomacie Hosejnom Amírom Abdollahjánom. Informuje o tom agentúra AFP.

Borrell prišiel do iránskej metropoly rokovať o oživení iránskej jadrovej dohody z roku 2015. Rozhovory na túto tému uviazli pred tromi mesiacmi pre rozdielne názory Iránu a Spojených štátov.

Diplomacia je jediná cesta k úspechu

„Diplomacia je jediným spôsobom, ako sa vrátiť k plnej implementácii tejto zmluvy a ako skoncovať so súčasným napätím," uviedol Borrell na Twitteri.

Šéf európskej diplomacie sa dopoludnia zišiel so svojím iránskym náprotivkom Abdollahjánom a očakáva sa, že v priebehu soboty bude rokovať aj s ďalšími iránskymi činiteľmi, napísala iránska agentúra IRNA.

USA porušili dohodu 

Jadrová dohoda z roku 2015 zmiernila tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. V roku 2018 od nej však odstúpili USA na základe rozhodnutia vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho vláda obnovila sankcie voči Teheránu, ktorý následne postupne prestával plniť svoje záväzky vyplývajúce z dohody.

Súčasný americký prezident Joe Biden tvrdí, že je pripravený sa k dohode vrátiť, pokiaľ sa Irán vráti k dodržiavaniu svojich záväzkov.

Sľubne sa vyvíjajúce rozhovory o oživení dohody však v marci, po ruskom vpáde na Ukrajinu, uviazli na mŕtvom bode.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Dušanbe - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia s arménskym rezortným kolegom Araratom Mirzojanom v Dušanbe vo štvrtok 12. mája 2022. FOTO TASR/AP 


In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov attends a meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Dushanbe, Tajikistan, Thursday, May 12, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Lavrov pricestoval do Iránu, bude rokovať o spolupráci aj o jadrovej dohode