Nový minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most - Híd) odvolal generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Róberta Auxta pre nespokojnosť s jeho konaním pred výmenou na čele rezortu minulý týždeň. „Akékoľvek zazmluvňovanie štátu tesne pred zmenou vedenia ministerstva, navyše bez akéhokoľvek jeho informovania, je pre mňa neprijateľné,“ uviedol Á. Érsek. Á. Érsek zároveň poveril vedením NDS až do riadneho výberového konania doterajšieho člena predstavenstva spoločnosti Juraja Valenta.

Šéf diaľničiarov Auxt skončil kvôli zazmluvňovaniu štátu

Róbert Auxt už nešéfuje NDS Zdroj: SITA

Richard Sulík a Igor Matovič sú morálne zodpovední za násilie voči aktivistom, ktorí prišli na protesty pred komplex Bonaparte vyjadriť svoj vlastný názor. Na brífingu to povedal člen Inštitútu ľudských práv a bývalý organizátor protestov Gorila Peter Weisenbacher v reakcii na to, že jeho kolegyňu Alenu Krempaskú v pondelok vo večerných hodinách napadli dvaja neznámi útočníci.

Priemerná mzda na Slovensku vzrástla medziročne o 2,7 percenta na 901 eur. Vzhľadom na to, že spotrebiteľské ceny opäť klesli, reálna mzda sa zvýšila o 3,4 percenta. Zárobky v Českej republike sú ale vyššie. Priemerná mzda v ČR sa v druhom štvrťroku zvýšila medziročne o 3,9 percenta na približne 1 010 eur. Po odrátaní inflácie stúpla o 3,7 percenta.

Zamestnanosť na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka medziročne zvýšila o 3 percentá na takmer 2,48 milióna pracujúcich. Informoval o tom Štatistický úrad SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.

Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s bývalým generálnym riaditeľom súkromnej Devín banky Ľubomírom K. a jeho piatimi spoluobžalovanými. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry im kladie za vinu pokračovacie trestné činy sprenevery a úverového podvodu, ktorými ako organizovaná skupina spôsobili škodu veľkého rozsahu.

Radikálny islamský duchovný Anjem Choudary, ktorého britský súd uznal vinným z vyzývaniu k podpore organizácie Islamský štát, bol v Londýne odsúdený na päť pol roka väzenia. Rovnaký trest dostal jeho dôverník Mohammed Rahman, informovala BBC.

Šéf diaľničiarov Auxt skončil kvôli zazmluvňovaniu štátu

Radikálny islamský duchovný Anjem Choudary Zdroj: SITA / AP

Nemecká automobilka Volkswagen sa dohodla na partnerstve s americkým výrobcom nákladných vozidiel Navistar International. Volkswagen bude Navistaru dodávať motory a kúpi v americkej firme 16,6 percenta akcií, oznámili obidve firmy.

Deväť aktivistov britskej pobočky amerického hnutia Black Lives Matter preniklo na štartovaciu dráhu letiska London City na východe britskej metropoly a spôsobilo meškanie a rušenie letov. Polícia postupne všetkých aktivistov zatkla a prevádzku na letisku čiastočne obnovila.

Volebný súboj o kreslo amerického prezidenta medzi demokratkou Hillary Clintonovou a republikánom Donaldom Trumpom je v podstate vyrovnaný, realitný magnát však nad svojou sokyňou a bývalou prvou dámou vedie o dva percentné body. Vyplýva to z prieskumu televízie CNN a organizácie ORC medzi rozhodnutými voličmi.

Dánsky výrobca stavebníc Lego zvýšil v prvom polroku tržby o 11 percent na 15,7 miliardy dánskych korún (2,11 miliardy eur). Pomohol mu najmä silný dopyt v Európe a Ázii, kde predaje rástli dvojcifernými tempami.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.