Riaditeľ britskej banky Barclays odstupuje kvôli jeho zapojeniu do vyšetrovania škandálu okolo odsúdeného a už zomrelého sexuálneho násilníka Jeffreyho Epsteina, informovala agentúra ČTK.

Jeseho Staleya na čele banky nahradí doterajší šéf pre globálne trhy C.S. Venkatakrishnan. Banka Barclays v pondelok (1. 11.) uviedla, že vzhľadom na zistenia, ktoré sa banka a Staley v piatok večer dozvedeli, sa vzájomne dohodli na manažérovom odchode.

Kontakty s Epsteinom ľutuje

Staley sa proti zisteniam britských finančných dozorných orgánov chce brániť. Šesťdesiatštyriročný muž bol v kontakte s Epsteinom v čase, keď pracoval pre americkú banku JP Morgan. Šéfom Barclays sa stal v decembri 2015, keď už podľa svojho tvrdenia kontakty s Epsteinom, ktoré ľutuje, prerušil.

Barclays zdôraznila, že Staley podľa vyšetrovateľov nebol svedkom údajných Epsteinových zločinov, ani si ich nebol vedomý. To bol podľa banky aj hlavný dôvod, prečo Barclays Staleyho podporovala po Epsteinovom zatknutí v lete 2019.

Séria konšpiračných teórií

Šesťdesiatšesťročný americký podnikateľ Epstein spáchal samovraždu vo väzení v auguste 2019 zanedlho po tom, ako bol zatknutý kvôli podozreniam zo sexuálnych zločinov. Jeho smrť vzbudila vlnu kontroverzií a dala vzniknúť sérii konšpiračných teórií. Kvôli stykom s Epsteinom sa z verejného života stiahol britský princ Andrew.

Na svoj proces v newyorskej väznici teraz čaká bývalá Epsteinova partnerka Ghislaine Maxwellová. Podľa vyšetrovateľov spolu s Epsteinom  zadržiavali, sexuálne zneužívali a poskytovali iným mužom desiatky mladých dievčat a žien.

KK17 Berlín - Na archívnej snímke z 29. januára 2020 prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v Berlíne. Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v piatok 28. februára 2020 varoval, že šírenie koronavírusu COVID-19 by mohlo tento rok znížiť hospodársky rast Nemecka, keďže vírus zasiahol dodávateľské reťazce a aj turisti zostávajú doma. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 29.01.2020, Berlin: Jens Weidmann, Präsident der Bundesbank, nimmt an der Sitzung des Bundeskabinetts im Bundeskanzleramt
Neprehliadnite

Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann odstupuje z osobných dôvodov