Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Apple Tim Cook si v minulom fiškálnom roku prišiel na 98,73 milióna dolárov. Suma zahŕňa mzdu, odmeny a kompenzácie, vrátane akcií. Firma to vo štvrtok uviedla v dokumente, ktorý musí povinne predkladať Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC).

Majetok venuje charite

Apple vo fiškálnom roku do septembra 2021 zvýšil tržby o 33 percent na viac ako 365 miliárd dolárov. Cook už v roku 2015 uviedol, že plánuje venovať svoj majetok na charitu. Cookov zárobok bol 1 447-krát vyšší, než mediánová odmena zamestnanca spoločnosti Apple, ktorá predstavovala 68 254 dolárov, uvádza sa v správe.

Apple však dodal, že tento pomer nie je porovnateľný s pomerom uvádzaným inými spoločnosťami, a to kvôli rozdielnemu spôsobu stanovenia mediánu u zamestnancov. Základná Cookova mzda vlani predstavovala tri milióny dolárov. Ďalších 12 miliónov dolárov bola odmena za dosiahnutie finančných cieľov a cieľov ekologickej udržateľnosti.

Akciové odmeny

Celkom 82,35 milióna dostal v akciách. Zvyšok tvorí ďalšie kompenzácie, ako napríklad osobné letenky, príspevky na poistenie a podobne. Akciové odmeny sú súčasťou päťročného grantu, ktorý firma predstavila v septembri 2020. Zatiaľ na ne nevznikli nároky a sú rozdelené na dve časti.

Prvá časť, a síce 333 987 akcií, bude vyplatená v troch splátkach, začne v roku 2023. Cook obdrží tieto akcie aj v prípade, že odíde do dôchodku. Druhú časť tvorí rovnaký počet akcií, ale vyplatenie je závislé od výkonnosti. Na tieto akcie vznikne nárok v októbri 2023.

„Pre Apple to bolo pozoruhodné desaťročie a Cookovi bola v roku 2021 prvýkrát od jeho povýšenia do funkcie generálneho riaditeľa v auguste 2011 udelená odmena v akciách," uviedol Apple. Firma dodala, že akciové odmeny určila na základe zohľadnenia veľkosti Applu, výkonnosti firmy, Cookovy role a jeho výkonu vo funkcii generálneho riaditeľa.

Trojbiliónová hodnota

Apple sa na začiatku januára stal prvým podnikom na svete, ktorého trhová hodnota dosiahla tri bilióny dolárov. Od januára 2007, keď spoluzakladateľ a bývalý šéf Applu Steve Jobs predstavil prvý model telefónu iPhone, cena akcií Applu vzrástla zhruba o 5 800 percent. Trhové hodnoty vo výške jedného bilióna dolárov Apple dosiahol v auguste 2018, hranicu dvoch biliónov dolárov pokoril predvlani v auguste.

Spoločnosť Apple založili v apríli 1976 v kalifornskom Cupertinu traja počítačoví nadšenci, a to Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Na burzu firma vstúpila v roku 1980. Napríklad šéf spoločnosti Tesla Elon Musk ako riaditeľ nedostáva pravidelne žiadny plat, peňažné odmeny ani kapitál.

Jeho jedinou kompenzáciou je odmena, ktorú však obdrží len v prípade, že sa firme podarí splniť stanovené ciele. Podľa dohody získa do konca desaťročia v 12 tranžiach celkom 20,3 milióna akciových opcií v odhadovanej hodnote 56 miliárd USD za podmienky, že sa mu podarí splniť rad výkonnostných a prevádzkových cieľov.

Warren Buffet rozdáva svoj majetok.
Neprehliadnite

Najlepší obchod v živote? Warren Buffett zarobil na akciách firmy Apple 120 miliárd dolárov