Spoločnosť Charles Schwab, ktorá je už polstoročie oporou v maklérskom priemysle, sa zmieta v najhoršej bankovej kríze v USA od roku 2008. Aspoň tak sa to na prvý pohľad zdá, píše agentúra Bloomberg.

Nie je príliš porovnateľná s kryptomenami ako Silvergate Capital a Signature Bank, ani startupmi a rizikovým kapitálom, ktoré zničili Silicon Valley Bank (SVB). Menej ako 20 percent vkladateľov spoločnosti Schwab prekračuje poistný limit FDIC 250-tisíc dolárov, v porovnaní s približne 90 percentami v SVB. S 34 miliónmi účtov, falangou finančných poradcov a aktívami vo výške viac ako sedem biliónov dolárov vo všetkých svojich podnikoch prevyšuje regionálne inštitúcie.

Napriek tomu otázky okolo Schwab nezmiznú. Investori začínajú odhaľovať skryté riziká. Nerealizované straty v súvahe texaskej firmy Westlake, nabitej dlhopismi s dlhou dobou splatnosti, sa minulý rok vyšplhali na viac ako 29 miliárd dolárov. Vyššie úrokové sadzby zároveň povzbudzujú zákazníkov, aby presunuli svoju hotovosť z určitých účtov, ktoré podporujú podnikanie spoločnosti Schwab a posilňujú jej zisk.

Je to ďalší náznak toho, že rýchle sprísnenie politiky Federálneho rezervného systému zasiahlo finančný svet po desaťročiach klesajúcich sadzieb. Akcie spoločnosti Schwab od 8. marca stratili viac ako štvrtinu svojej hodnoty, pričom niektorí analytici z Wall Street očakávajú, že zisky utrpia.

„Pri spätnom pohľade by pravdepodobne mohli prísť obozretnejšie investičné rozhodnutia,“ povedal analytik spoločnosti Morningstar Michael Wong.

Nepochopené podnikanie

Generálny riaditeľ Walt Bettinger a zakladateľ a menovec maklérskej spoločnosti, miliardár Charles Schwab uviedli, že firma je zdravá a pripravená odolať širším otrasom. Podnikanie je „nepochopené“ a je „zavádzajúce“ zamerať sa na papierové straty, ktoré spoločnosť možno nikdy nebude musieť utrpieť, uviedli minulý týždeň vo vyhlásení.

„Bolo by tam dostatočné množstvo likvidity na pokrytie, ak by aj zmizlo 100 percent vkladov našej banky,“ povedal W. Bettinger pre Wall Street Journal a dodal, že firma si môže požičať od Federal Home Loan Bank a vydať depozitné certifikáty na riešenie akéhokoľvek nedostatku financií.

V pondelok prišli isté známky uvoľnenia po tom, čo First Citizens BancShares súhlasila s nákupom SVB vrátane akcií Schwab, ktoré krátko popoludní v New Yorku vzrástli o 3,1 percenta. Akcie sú stále nižšie o 42 percent od svojho maxima vo februári 2022, mesiac predtým, ako Fed začal zvyšovať úrokové sadzby.

Neobvyklá prevádzka

Schwab prevádzkuje jednu z najväčších amerických bánk, ktorá je napojená na najväčšiu verejne obchodovanú maklérsku spoločnosť. Obe divízie sú citlivé na výkyvy úrokových sadzieb. Podobne ako SVB, aj Schwab zhltol dlhopisy s dlhšou splatnosťou pri nízkych výnosoch v rokoch 2020 a 2021. To znamenalo, že straty na papieri narástli v krátkom čase, keď Fed začal zvyšovať sadzby, aby potlačil infláciu.

Pred tromi rokmi nemala hlavná banka Schwab žiadne nerealizované straty z dlhodobého dlhu, ktorý plánovala držať až do splatnosti. Do marca minulého roka mala firma takéto straty na papieri viac ako päť miliárd dolárov – toto číslo sa ku koncu roka vyšplhalo na viac ako 13 miliárd dolárov.

V minulom roku presunula vo svojej súvahe 189 miliárd dolárov cenných papierov krytých hypotékami agentúry z „k dispozícii na predaj“ do „držaných do splatnosti“, čo je krok, ktorý účinne chráni tieto nerealizované straty pred dopadom na vlastný kapitál.

„V podstate videli, že prichádzajú vyššie úrokové sadzby,“ povedal Stephen Ryan, profesor účtovníctva na New York University's Stern School of Business v telefonickom rozhovore. „Nevedeli, ako dlho vydržia alebo aké veľké budú, ale prevodom chránili vlastný kapitál.“

Pravidlá upravujúce takéto pohyby súvahy sú prísne. Znamená to, že Schwab plánuje držať dlh v hodnote viac ako 150 miliárd dolárov do splatnosti s váženým priemerným výnosom 1,74 percenta. Podiel cenných papierov – 114 miliárd dolárov na konci roka 2022 – nebude splatný skôr ako desať rokov.

Referenčný 10-ročný výnos zo štátnej pokladnice je teraz: 3,5 percenta.

Obchod s hotovosťou

Ďalšie pochybnosti okolo firmy Schwab pramenia z držby hotovosti. Základom príjmu sú nečinné peniaze klientov. Firma berie hotovostné vklady z maklérskych účtov do svojej banky, kde môže reinvestovať do produktov s vyšším výnosom. Rozdiel medzi tým, čo Schwab zarobí, a tým, čo vypláca na úrokoch zákazníkom, je jeho čistý úrokový príjem, ktorý patrí medzi najdôležitejšie ukazovatele pre banku.

Čistý úrokový výnos predstavoval v minulom roku 51 percent celkových čistých príjmov spoločnosti Schwab. „Schwab počíta so zotrvačnosťou,“ povedal Allan Roth, zakladateľ spoločnosti Wealth Logic, ktorá sa zaoberá finančným plánovaním. Po roku rýchlo rastúcich sadzieb je tu väčšia motivácia vyhnúť sa stagnácii s hotovosťou. Zatiaľ čo mnohé fondy peňažného trhu platia viac ako štvorpercentný úrok, Schwabove sweep účty ponúkajú len 0,45 percenta.

„V dôsledku rýchlo rastúcich krátkodobých úrokových sadzieb v roku 2022 spoločnosť zaznamenala zvýšenie tempa, akým klienti presúvali určité hotovostné zostatky“ do alternatív s vyšším výnosom, uviedol Schwab vo svojej výročnej správe. „Keďže tieto odlivy pokračujú, prevýšili nadbytočnú hotovosť a hotovosť generovanú splatnosťami a splátkami v našich investičných portfóliách.“

Ďalšie dôležité správy

SVB
Neprehliadnite

Malé banky v USA zaznamenali po krachu SVB rekordný pokles vkladov