S Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a s dozorom stavby sa dodávateľ sporí o technické riešenia, no nielen o ne. Konflikt medzi subjektmi gradoval okolo vianočných prázdnin a vyústil až do ukončenia stavebných prác. Presnejší obraz o vzťahoch na stavbe a jej čiernej perspektíve vytvára napätá listová korešpondencia medzi dodávateľom a dozorom.

Dňa 2. januára tohto roku napísal dodávateľ ostrý list stavebnému dozoru. Oznámil mu v ňom, že subdodávateľské firmy zastavili práce alebo žiadajú úhradu platieb. Má to byť reakcia na decembrovú mediálnu akciu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).

Obaja politici prileteli na stavbu na vrtuľníku, pred novinármi kritizovali pomalý postup prác a dodávateľovi hrozili vypovedaním zmluvy. Premiér dal dodávateľovi ultimátum do konca februára. „Ak sa nespamätajú v najbližších týždňoch, tak potom nastane buď variant, že odídu dobrovoľne, alebo s nimi rozviažeme zmluvy my,“ cituje dodávateľ premiérove vyjadrenie.

Podľa stavbárov tieto hrozby viedli k tomu, že zo stavby odišli subdodávatelia, ďalší pohrozili zastavením prác a žiadajú úhrady. Spolu ich má byť 22.

„Premiérove pripomienky nie je možné ignorovať. Dodávatelia a podzhotovitelia si uvedomujú, že objednávateľ urobil z [ich] participácie na stavbe politicky a obchodne riskantnejšiu záležitosť… Požadujú zmenu obchodných podmienok, ktoré znižujú alebo poskytujú dodatočnú kompenzáciu za ich zvýšené finančné a politické riziko,“ tvrdí zhotoviteľ Salini Impregilo – Dúha.

NDS údajne neplatí

Salini vyčíta Národnej diaľničnej spoločnosti

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa