Kedysi to bola neslávne známa firma Lemikon, ktorá pre miliónový spor so štátnym Tiposom pútala pozornosť. Jej sídlo bolo totiž na Cypre a vyslúžila si označenie „schránková“. Neboli známi jej vlastníci, ani pozadie založenia či výsledky podnikateľskej činnosti a prúdiť tam mali nemalé peniaze štátu od lotériovej spoločnosti. Schránková firma totiž zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok Športka, Šanca či Mates a podľa medializovaných informácií žiadala 96,6 milióna eur. Spor trval dlhé roky; firma Lemikon sa medzitým stihla premiestniť z Cypru na Panamu.

Ďalší prípad z nedávna

Nedávno sa zas v súvislosti s „podnikaním“ na Cypre spomínalo meno predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý bol podľa Juraja Hipša z mimoparlamentnej strany Spolu spoločníkom vo firmách. Dlhodobo vraj nepodávali účtovné závierky a daňové priznania. J. Hipš upozornil najmä na cyperskú schránkovú firmu Strooton Ltd., s ktorou má B. Kollár vlastniť firmu BSSC. Išlo o podozrenie, že je zapojená do schémy využívanej na pranie špinavých peňazí.

predseda parlamentu Boris KollŠr  predseda vlŠdy Igor Matovi? brŪfing
Neprehliadnite

Ako dostal Boris Kollár z Cypru milióny eur za nič

Šéf Sme rodina reagoval, že firma, ktorej v minulosti predal svoj podiel v spoločnosti, nemusí byť podozrivá len preto, že je z Cypru. Tvrdil tiež, že nemá žiadne nedoplatky. A zároveň dodal, že už päť rokov sa snaží zvolať valné zhromaždenie, aby ho mohli z firmy vyškrtnúť.

Cyprus začína s registrom

Pochybným praktikám týkajúcich sa zakladania firiem v daňovom raji na Cypre má byť koniec. Dnešným dňom začína krajina zhromažďovať dáta o skutočných majiteľoch firiem, ktoré sú na ostrove registrované. Koná tak na základe požiadavky Európskej únie v rámci boja proti praniu špinavých peňazí. V najbližších mesiacoch má vzniknúť register, v ktorom budú prehľadne uvedený vlastníci firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa