Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na okamžité začatie prístupových rokovaní Európskej únie so Severným Macedónskom. Uviedla to agentúra DPA.

„Prístupové rokovania, ktoré boli prisľúbené pred dvoma rokmi, sa musia začať teraz. V každom prípade sa budem za to zasadzovať," povedal Scholz v sobotu po stretnutí so severomacedónskym premiérom Dimitarom Kovačevskim v Skopje.

Zopakoval, že Nemecko to myslí s integráciou štátov západného Balkánu do Európskej únie vážne. Podľa neho to platí najmä pre Severné Macedónsko, ktoré splnilo všetky podmienky na začatie prístupových rokovaní.

Scholz pripomenul, že perspektíva vstupu do Európskej únie bola šiestim krajinám západného Balkánu daná pred 17 rokmi. Európska únia preto musí ukázať, že vie plniť svoje vlastné sľuby.

Začiatok prístupových rokovaní

Kovačevski vyjadril nádej, že na júnovom summite Európskej únie bude potvrdený začiatok prístupových rokovaní s jeho krajinou. Konštatoval, že Severné Macedónsko vyvinulo veľké úsilie a zreformovalo verejnú správu a súdnictvo. „Návšteva kancelára Scholza je silným signálom, že Berlín uznáva, že spĺňame kritériá na začatie prístupových rokovaní," povedal.

Na základe rozhodnutia Európskej únie mali Albánsko a Severné Macedónsko začať s prístupovými rokovaniami spoločne koncom roka 2020, avšak Bulharsko proces zablokovalo v dôsledku sporov so Severným Macedónskom ohľadne spoločnej histórie, jazyka a menšín.

„Vidíme, že v Bulharsku sú politické turbulencie. Nemáme na to žiadny vplyv, nemôžeme ich komentovať ani interpretovať," uviedol Kovačevski. Je však evidentné, že v Bulharsku je táto téma „často jednostranne inštrumentalizovaná a politizovaná".

Rokujú o odstránení prekážok

Ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín podľa Kovačevského rokujú o odstránení prekážok začatia prístupových rokovaní. Dodal, že ak sa dosiahne riešenie prijateľné pre obe strany, bude to zaznamenané v spoločnom dokumente. V súčasnosti však takýto spoločný dokument neexistuje.

Ďalšie dôležité správy

PK 21 Berlín - Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron sa prihovára počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom pri Macronovej prvej zahraničnej ceste po znovuzvolení v Berlíne v pondelok 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

French president Emmanuel Macron speaks during a joint press conference with German Chancellor Olaf Scholz as part of a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Monday, May 9, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Macron sa obáva, že konflikt na Ukrajine sa môže rozšíriť aj do Moldavska