Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že zbrane, ktoré od Nemecka žiada Ukrajina na boj proti ruským inváznym silám, dorazia včas, aby mohli zvrátiť situáciu v bojoch v Donbase. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Scholz uviedol, že Nemecko musí upraviť svoj poradovník dodávok nemeckých zbraní tak, aby ich Ukrajina dostala rýchlejšie. Podľa jeho slov sa už na úprave tohto harmonogramu pracuje.

„Viete, že existuje dlhý zoznam zákazníkov, ktorí čakajú na získanie nemeckých zbraní aj dva či tri roky," povedal nemecký kancelár v rozhovore pre DPA.

„Konkrétne veci, ktoré môžeme poslať už teraz, budú odoslané po výcviku ukrajinských vojakov. Bez výcviku by tieto zbrane nevedeli využívať," uviedol Scholz. „Ukrajine dodáme protiraketový systém, ktorý je schopný ochrániť Odesu či Kyjev," pokračoval.

Ukrajina opakovane vyzýva Berlín, aby jej čo najskôr dodal prisľúbené ťažké zbrane na obranu pred ruskou ofenzívou, napríklad tanky typu Leopard a bojové vozidlá pechoty typu Marder.

Nemecký kancelár v piatkovom rozhovore pre DPA ubezpečil, že sľúbené zbrane „dorazia včas, aby spôsobili zmenu situácie v Donbase".

Scholz vo štvrtok spoločne s francúzskom prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim navštívil Ukrajinu prvýkrát od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára.

Ďalšie dôležité správy

WA 38 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz  počas tlačovej konferencie po konzultáciách spolkovej vlády s krajinskými kabinetmi ohľadne uvoľnovania pandemických opatrení v Berlíne v stredu 16. februára 2022. Nemecko od 20. marca na základe dohody spolkovej vlády a krajinských kabinetov uvoľní veľkú časť obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu, oznámil Scholz. Ochranné opatrenia ako nosenie rúšok či dodržiavanie odstupu však pravdepodobne zostanú naďalej v platnosti. FOTO TASR/AP 

German
Neprehliadnite

Ukrajinu budeme podporovať tak dlho, ako to bude potrebné, vyhlásil Scholz